Skoplje: Šestoro ljudi ubilo Albanca
Makedonski Albanac Agim T. (31) iz mesta Rašče, u blizini Skoplja, preminuo je od posledica ranjavanja kada ga je napala grupa od šest osoba i nanela mu prostrelne rane.
Incident se dogodio na putu Rašče-Raduša, a kako prenosi agencija Makfaks, jedno od dva vozila sa kojim su napadači pobegli pronađeno je u jezeru koje se nalazi u blizini granice sa Kosovom i Metohijom.
Prema navodima policije, Agima T, koji je vlasnik menjačnice u mestu Rašče, na 20 kilometara od Skoplja, napala je grupa od šest osoba, koji su na njega pucali iz automatske puške. Agim T. bio je u svojim kolima, koja su izrešetana.
Incidenata je sinoć bilo i u drugim delovima Makedonije. Nekoliko mladića iz sela Velešta, naseljenog Albancima, kamenovalo je autobus privatne kompanije iz sela Vevčani. Polomljena su stakla na autobusu, ali niko od putnika nije povređen. Incident se dogodio u utorak, kada je pored sela prolazio autobus na liniji Vevčani-Struga.
Ovo je prvi ozbiljniji incident u tom delu Makedonije, pošto je jedna od maski na karnevalu u Vevčanima krajem januara izazvala revolt albanskog stanovništva. Na karnevalu je, naime, jedna maska na satiričan način prikazivala kuran i muslimane.
Fudbalska federacija Makedonije je u međuvremenu odlučila da otkaže današnji derbi domaće fudbalske lige između Škendije iz Tetova i Vardara iz Skoplja pošto nije prihvaćen njen predlog da se meč igra na neutralnom terenu. Navijačka grupa Škendije "Balisti" u saopštenju je navela da zabrana da se igra u Tetovu nije zbog bezbednosti već da bi se taj klub "uništio".
"Balisti" su ranije preko Fejsbuka zapretili da će biti incidenata na utakmici, ukoliko policija ne oslobodi iz pritvora dvojicu njihovih pripadnika, od kojih je jedan vođa, koji su privedeni zbog napada na policajca u centru Tetova.
U Skoplju je u utorak boravio generalni sekretar OEBS-a Lamberto Zanijer, koji se sastao sa predstavnicima vlasti i opozicije. On je osudio međuetničke incidente koji su se događali proteklih dana i zatražio da se problemi reše kroz transparentnu, nezavisnu i detaljnu istragu, jer, ukoliko ostanu nerešeni, to može negativno uticati na zajednički život u zemlji.
"Svakako da smo zabrinuti zbog serije incidenata. Razgovarali smo o tome. Mislim da je dobro što se reagovalo brzo da bi se omogućilo odvijanje istrage, i to je posebno važno. Ali, isto tako je važno da se radi dugoročno", naglasio je Zanijer.