Pritvor (samo) dvojici osumnjičenih za Medački džep
Županijski sud u Zagrebu odredio je jednomesečni pritvor dvojici bivših hrvatskih vojnika osumnjičenih za ratni zločin protiv civila srpske nacionalnosti i ratnih zarobljenika u Medačkom džepu kod Gospića 1993, izjavio je danas agenciji Beta portparol suda Krešimir Devčić. Pritvor je određen bivšem komandantu čete 9. gardijske brigade Josipu Krmpotiću i pripadniku te jedinice Veliboru Šolaji.
Sud je udovoljio zahtevu zagrabačkog tužilaštva da im se pritvor odredi zbog opasnosti da utiču na svedoke, rekao je Devčić i dodao da sud, kao razlog određivanja pritvora, nije prihvatio posebno teške okolnosti krivičnog dela.
Advokati osumnjičenih rekli su novinarima da nije bilo razloga za pritvor jer je prošlo 19 godina od nedela za koje se terete Krmpotić i Šolaja, te su oni u međuvremenu mogli uticati na svedoke, da su to hteli.
Krmpotićev advokat Velimir Došen smatra da je dobro što sud nije prihvatio istražni pritvor zbog posebno teških okolnosti krivičnog dela jer, kako je rekao, takve okolnosti ne postoje.
Prema navodima hrvatskih medija, među juče uhapšenom petoricom bivših hrvatskih vojnika jesu i bivši pripadnici Devete gardijske brigade Ivan Jurković i Miroslav Peti i bivši vojni obaveštajac Milan Tomljenović.
Krmpotićev advokat izjavio je da je njegov klijent negirao krivicu za dva krivična dela ratnog zločina koja mu se stavljaju na teret, ali zbog tajnosti istrage nije mogao da kaže za šta se tačno Krmpotić sumnjiči.
Policija je juče potvrdila hapšenje bivših vojnika, ali nije otkrila njihova imena.
"Prvoosumnjičeni se tereti po komandnoj odgovornosti, a ostala četvorica po individualnoj odgovornosti za ratne zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima", rekla je agenciji Beta Marina Mandić iz službe za informisanje hrvatskog MUP-a.
Mandićeva je kazala da su dvojica uhapšena u Gospiću, a po jedan u Zagrebu, Bjelovaru i Selcu kod Crikvenice. Krmpotić je pre šest-sedam godina dao iskaz haškom tužilaštvu koje je potom obustavilo istragu protiv njega. Krmpotić i Šolaja bili su svedoci na suđenju bivšem generalu Mirku Norcu i Tihomiru Oreškoviću za ratne zločine u Gospiću 1991. i 1992. godine.
Norac je za ratne zločine u Gospiću osuđen na 12 godina zatvora, a u Medačkom džepu na šest godina zatvora, pa su mu te kazne objedinjene u 15 godina zatvora. On je krajem novembra 2011. godine pušten na uslovnu slobodu pošto je odslužio dve trećine kazne.
Saoptuženi general Rahim Ademi oslobođen je optužbi za zločine u
Medačkom džepu jer je utvrđeno da je na terenu bio još jedan komandant, admiral Davorin Domazet Lošo, koji je bio izaslanik načelnika Glavnog štaba Janka Bobetka.
Prema optužnici, na području Medačkog džepa od 9. septembra do 17. septembra 1993, kada su se hrvatske snage povukle i područje predale snagama UN, ubijena su 23 srpska civila i pet zarobljenih vojnika.