Sa Beogradom nikad bolje
Izjava predsednika Liberalno-demokratske partije Čedomira Jovanovića da je Republika Srpska genocidna tvorevina zabolela je i mnoge Srbe u dijaspori. O tome, kao i o odnosu Beograda i Banjaluke, filmu Anđeline Džoli, pomoći haškim zatvorenicima za "Vesti" govori predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić.
Kako je na Vas uticala izjava da je RS genocidna tvorevina?
- To je jedna u nizu sličnih izjava sa kojima se srećemo prilično često. Najviše ih dolazi iz Sarajeva, povremeno im se pridružuju i neki ljudi iz inostranstva poput Stjepana Mesića, ali i iz Republike Srbije. Neke nevladine organizacije su godinama unazad davale česte kritike prema Republici Srpskoj. Ovo je prvi put da se neko na političkom nivou iz Srbije ovako izrazio. Smatram da je reč o usamljenom stavu koji nema podršku javnosti ni politike u Beogradu.
I Anđa u stereotipuVaš komentar o filmu Anđeline Džoli "U zemlji krvi i meda"? |
Da li su reakcije iz Srbije bile dovoljno jake da bi tu izjavu jasno osudile?
- Nisam siguran da potpuno jesu. Srbija je već uveliko u predizbornoj kampanji, ali imam utisak da u toj kapanji nismo u nekom naročitom fokusu Beogradu, bez obzira na naše intenzivne kontakte.
Jeste li zadovoljni današnjim odnosom sa Srbijom?
- Zvanični odnosi vlada i institucija, kao i odnosi parlamenata su veoma dobri. Postoje redovni kontakti i niz projekata i konkretnih stvari ali sve to nije dovoljno medijski zastupljeno. U medijskom prostoru Srbije postoji vrlo malo vesti iz RS i iz Banjaluke. Srbija se bavi sopstvenom ekonomijom, EU i Kosovom, a mnogo manje RS.
RS je i dalje nezadovoljna stanjem u pravosuđu BiH?
- Situacija u pravosuđu u BiH, posebno u pogledu objektivnosti u suđenjima za ratne zločine, nije dobra. Prošle godine je naš parlament doneo odluku da raspišemo referendum u RS o stanju u pravosuđu, a pogotovu u sudu i tužilaštvu BiH. Onda je EU predložila da se otvori dijalog o tome, mi smo prihvatili i ušlo se u takozvani strukturisani dijalog sa EU. Istrajaćemo u zahtevima da se popravi sistem pravosuđa u BiH, koji je nakaradno postavljen reformama međunarodne zajednice pre sedam ili osam godina.
Da li će se RS uključiti u odbranu Ratka Mladića?
- Još prošle godine smo utvrdili obavezu da se porodicama osumnjičenih, optuženih ili osuđenih za ratne zločine omogući određena finansijska pomoć. Radi se o manjim sredstvima, nesrazmernim u odnosu na individualne potrebe i davanja iz budžeta RS. Finansiranje iz redovnog budžeta nije dovoljno. Naš problem je slaba organizovanost drugih struktura, nevladinih organizacija ili dijaspore. Novac koji se izdvaja za hrvatske i bošnjačke osumnjičene je veći i ide nejasnim tokovima.
Čudna pravosudna praksaTužilaštvo BiH ima vrlo čudan način izbora slučajeva koje istražuje, a sud opet ima vrlo čudnu praksu suđenja. U nekim slučajevima primenjuje krivični zakon BiH iz 2003. a u drugima, u kojima optuženi nisu Srbi, primenjuje blaži zakon bivše SFRJ, podseća Radojičić. |