Džud Romano zatvara istragu o Dobrovoljačkoj?
Tužilac Džud Romano tražio je na sastanku kolegijuma tužilaca Tužilaštva BiH obustavljanje istrage u slučaju "Dobrovoljačka ulica", ali takva odluka nije donešena, piše današnji "Glas Srpske" pozivajući se na saznanja u Tužilaštvu BiH.
Romanovom zahtevu na kolegijumu, koji je održan prošle sedmice, usprotivila su se trojica domaćih tužilaca zbog čega je odluka o obustavljanju istrage o ubistvu vojnika JNA u Sarajevu 1992. godine prolongirana.
List navodi da tužilac sa Novog Zelanda može i sam da donese odluku o obustavljanju istrage i očekuje se da će to i učiniti kada bude odlazio iz BiH.
"Trojica domaćih tužilaca bila su protiv obustavljanja istrage, jer su smatrali da ima elemenata za dalje sprovođenje istrage. Romano ih je ućutkao ponudivši im da oni nastave vođenje tog predmeta i istrage znajući da je to nemoguće, jer je mali broj tužilaca radio u određenim segmentima tog predmeta. Jedini koji više od tri godine vodi taj predmet je Romano i on je verovatno već doneo odluku", kaže izvor "Glasa Srpske".
Pretpostavlja se da će predmet "Dobrovoljačka" imati sličan kraj kao i slučajevi "Tuzlanska kolona" i "Konjic" koje je obustavio strani tužilac Dejvid Švendimen kada je napuštao BiH.
"Romanu mandat ističe 8. februara. Moguće je da će on do tada odlagati zvanično objavljivanje odluke o obustavljanju istrage za 'Dobrovoljačku' i da će na odlasku kao i Švendimen saopštiti odluku i otići iz BiH", smatra izvor lista.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić izjavio je juče da nije donešena odluka u "predmetu Dobrovoljačka" jer se još aktivno radi na istražnim radnjama u ovom slučaju. "Kada se to desi javnost će biti obaveštena", rekao je Grubešić.
Predsednik Udruženja logoraša Republike Srpske Branislav Dukić izjavio je da ga takva Romanova odluka ne bi iznenadila i da bi to bio novi skandal za Tužilaštvo BiH i šamar istini i pravdi.
"Ne bi me to začudilo s obzirom na to da je bivši visoki predstavnik Pedi Ešdaun nametnuo Tužilaštvo i Sud BiH koji optužuju i sude samo Srbima. Posedujem pismo koje je Udruženju logoraša na odlasku napisao tužilac Švendimen. U njemu se navodi da predmeti 'Dobrovoljačka ulica', 'Tuzlanska kolona' i 'Atif Dudaković' nikad neće biti procesuirani. Zato me ne iznenađuje da Romano radi to što je ranije uradio i Švendimen", kaže Dukić.
U napadu na kolonu JNA, koja je prema dogovoru mirno napuštala Sarajevo, pripadnici Armije BiH, Teritorijalne odbrane i Zelenih beretki 2. i 3. maja ubili su 42, ranili 73, a zarobili 215 vojnika. Do danas zbog tog zločina niko nije odgovarao