Tonči Majić: Don Kihot iz Dalmacije
Jedan od vodećih boraca za ljudska prava u Hrvatskoj, čovek koji je otkrio stravične događaje u vojnom zatvoru Lora kod Splita, prošle nedelje je priveden zato što poslednjih godinu dana uredno, svakog meseca, predsedniku Ivi Josipoviću, slao po jednu pocepanu hrvatsku zastavu.
Hrvatsko državno tužilaštvo je vrlo brzo reagovalo i već početkom godine pokrenulo istražni postupak okrivivši ga da time vređa Republiku Hrvatsku, za šta je predviđena kazna od tri meseca do tri godine zatvora. To je Majića očito fasciniralo, pa je nastavio da šalje "pune koverte" Josipoviću.
Samo nekoliko dana pošto ga je Josipović pozvao na proslavu međunarodnog dana ljudskih prava, a on za medije izjavio da je "Mladen Bajić do guše umešan u događaje u Lori", policija ga je odvela prisilno u Zagreb.
Tonči Majić je rođen 4. oktobra 1951. godine u Splitu i nakon završene gimnazije u ovom gradu ubrzo se zaposlio u privredi, ali sebe ipak nije video kao ćatu u nekoj fabrici.
Ubrzo je upisao vanredno Pravni fakultet u Splitu, ali, oktobra 1980. godine doživeo je tešku saobraćajnu nesreću i posle osmomesečnog lečenja bilo je jasno da od studija neće biti ništa.
Majić posle duge rehabilitacije počinje da radi kao novinar za više inostranih medija, a u predvečerje rata u Hrvatskoj i da sarađuje sa nekoliko međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava.
Ubrzo je osnovao Dalmatinski odbor solidarnosti, preteču daleko poznatije organizacije - Dalmatinski komitet za ljudska prava koja će se sve do današnjih dana baviti isključivo najtežim oblicima kršenja ljudskih prava.
Dok su se drugi plašili, Majić je jurišao na vetrenjače. Februara 1994. godine, pri pokušaju da spreči nasilno islejenje srpske porodice Marinković iz Splita, napala ga je i brutalno pretukla grupa hrvatskih vojnika.
Krvave glave i slomljenog nosa, zajedno s tri žene izbačene tih dana iz stanova u Splitu, održao je u organizaciji Hrvatskog helsinškog odbora u Zagrebu međunarodnu pres konferenciju i ceo svet su obišle potresne slike i još jezivija priča. Majićeve rane su doprinele da deložacije nehrvata iz stanova po Splitu, prestanu bukvalno preko noći!
Sem profesionalnog angažmana, javnost o ovom "Don Kihotu iz Dalmacije" ne zna bukvalno ništa sem da još nije oženjen, a tome je najviše on zaslužan.
Majić to pravda ličnim pravom da zaštiti sebe i svoje najmilije, a kao duhovitu anegdotu prijateljima prepričava događaj iz jedne banke u Splitu od pre nekoliko godina kada je pokušao da otvori račun. Umesto dva minuta birokratije, službenik na šalteru je počeo da ga bombarduje najintimnijim pitanjima.
- Bio sam u šoku, jer šta bi me tek pitali da sam tražio kredit. Razmišljao sam kako im doskočiti i od tada nikome iz principa ne dajem sve tačne podatke, nego lažem ko pas i pri tome se - dobro zabavljam. To je moj građanski otpor i uopšte nije šaljiv. Trebalo bi se u principu tako sprdati s onima koji nepotrebno zabijaju noseve u tuđe živote. Posebno banaka i državnih organa. Evo, katkad i medija.
U 2000. godini u Hrvatskoj dolazi do smene vlasti, a 2001. Tonči Majić u ime Dalmatinskog komiteta za ljudska prava predaje Tužiteljstvu dokaze o logorima po Dalmaciji. Istraga, koju je započeo tadašnji zamenik tužioca Mladen Bajić bila je usmerena na splitski logor Lora.
Zahvaljujući Tončiju Majiću koji tih godina uporno i bez straha počinje da obilazi sve zemlje u okruženju u kojima su se nalazili bivši zatočenici ovog zatvora, u istrazi su se našla i brojna svedočenja preživelih o jezivim događajima iz Lore.
Samo dobrim prijateljima voli da ispriča i jednu anegdotu iz Republike Srpske kada je, malo pre nego što će se pojaviti u jednom selu, Nataša Kandić, predsednica Fonda za humanitarno pravo, pokušala s pojedinim logorašima da uspostavi telefonski kontakt.
Kada je pozvala Mirka Babića, ovaj je spontano odbruiso: "To si ti, sotono!". Nakon nekoliko takvih iskustava Nataša Kandić se povukla i ostavila logoraše iz Lore Dalmatinskom komitetu za ljudska prava.
Nezadovoljan prvim suđenjem za Loru, Majić je među prvima upozorio javnost da je došao do dokumenata koji bacaju sasvim novo svetlo na ulogu današnjeg glavnog tužioca Mladena Bajića i od tada je sa grupom istomišljenika krenuo u bespoštedni medijski napad na državnog tužioca Bajića, što je proizvelo niz neugodnosti.
Oslobođen posle neviđene medijske uzbune i intervencijom brojnih političara, uključujući i Ivu Josipovića, Tonči Majić kaže da ga poslednji pritisci nisu uplašili, pa najavljuje da će javnost uskoro saznati još senzacionalnije informacije o događajima u Lori i ostalim zatvorima po Dalmaciji.