"Ekshumirati i identifikovati tela u Hrvatskoj"
Predstavnici Udruženja roditelja i porodica uhapšenih, zarobljenih i nestalih lica sa područja bivše Jugoslavije zatrazili su da se ekshumiraju tela poznatih grobnica u Hrvatskoj, kao i da se identifikuju već ekshumirana tela koja se nalaze u Zagrebu i Osijeku.
Oni su na konferenciji za novinare pod nazivom "Imamo pravo na istinu", zatražili i da sve države na prostoru bivše Jugoslavije obezbede finansijska sredstva za ubrzavanje potrage za nestalima, ali i donošenje zakona o nestalima u Srbiji.
Predsednica tog udruženja Mirjana Miodrag-Božin rekla je da se na spisku udruženja nalaze 403 osobe za kojima se traga.
"Države na prostoru bivše Jugoslavije takođe treba da razmenjuju informacije o nestalima, a Udruzenje porodica nestalih u Srbiji treba da dobije status od posebnog značaja", rekla je ona.
Predsednica Udruženja je izrazila očekivanje da će se promenom vlasti u Hrvatskoj ubrzati proces potrage za nestalima.
"Punih 20 godina traje naša borba da saznamo istinu i sudbinu naših najmilijih", rekla je Mirjana Miodrag-Božin.
Član tog udruženja Dragan Medić, kome nije poznata sudbina sina pilota, ispričao je da je avion kojim je pilotirao njegov sin oboren iznad Slavonskog Broda 2. maja 1992.
"On se katapultirao i zarobljen je živ. Znam da je bio u zarobljeništvu dve godine na Krku, a dalje o njegovoj sudbini ne znam ništa", rekao je Medić.
Prema njegovim rečima, u Hrvatskoj postoji još 240 grobnica koje treba ispitati, a oko 600 tela se nalazi u halama u Hrvatskoj.
"Instituti za DNK analize mogu da dnevno identifikuju 120 posmrtnih ostataka, a mi čekamo 20 godina", rekao je Medić i dodao da su se u Hrvatskoj do 2009. godine posmrtni ostaci identifikovali preko prepoznavanja tela, a ne DNK analizom.