Srušili crkvu, grade vikendice
Malobrojni Srbi povratnici u Smoković kod Zadra ne mogu da spreče Hrvate da ne kradu kamene blokove sa pravoslavnog hrama Svetog Đorđa iz 16. veka.
Na svega šest kilometara od Zadra nalazi se jedno od najstarijih srpskih sela u Dalmaciji, Smoković koje je pre rata brojalo oko 1.7000 stanovnika, a danas ih je, ako je verovati jednom od retkih mlađih povratnika, 60-godišnjem Radetu Graovcu - tek, kako kaže "70 živih grobova", staraca. Ostatak življa je uglavnom po Americi i Australiji...
Međutim, prirodni priraštaj je nešto što u ovom trenutku najmanje brine povratnike u ovo mesto jer ne vide rešenje kako da zaustave krađu kamena sa pravoslavne crkve Svetog Đorđa iz 16. veka.
- Da apsurd bude kompletan, crkvu su načele granatama hrvatske snage tokom rata, a pre godinu i po crkvu su "dotukli" arheolozi i konzervatori s obrazloženjem da bi je zaštitili od daljeg propadanja.
U međuvremenu im je nestalo novca, pa su otišli, ali od tada ne prođe nedelja, a da se gomila kamenih blokova ne smanji - priča Graovac, predsednik Crkvenog odbora i predsednik Srpske nacionalne zajednice na području opštine Zelenik, kojoj Smoković teritorijalno sada pripada.
- Te godine je potrošeno 10.000 evra za navodno raščišćavanje terena, a kako su korišćeni i bageri, oko crkve je stradalo i 17 grobova koji potiču takođe iz tog perioda, 15. i 16. veka - veli ogorčeno Graovac.
Centar Smokovića nekada su činili pošta, dom kulture, zadruga, fudbalski klub, škola u kojoj je predavao Dositej Obradović, ali od rata je sve to prekrivala divlja deponija. Povratnici su se ratosiljali đubreta i da bi sprečili da se ponovo baca postavili metalni kiosk s osnovnim potrepštinama za povratnike.
- Da nije bilo nekoliko hrvatskih veterana koji su jedno vreme živeli u selu i pištoljima sprečavali kamione sa đubretom, ovo selo bi se pretvorilo u ogromnu deponiju. Doduše, niko mi ne veruje ni da su Hrvati osnovnu školu razrušili tek osam godina od kraja rata i da su je rušili tri dana - kaže Graovac.
Donačelnik opštine Zemunik, 54-godišnji Dragan Daničić ironično dodaje da je dobra stvar oko te škole što ni jedno dete nije stradalo od urušavanja. A onda i objašnjava šalu jer se dečji smeh u Smokoviću poslednji put čuo 1993. godine kada su, posle akcije hrvatske vojske Maslenica, živi izbegli ka Srbiji i Bosni.
- Većina, skoro 80 odsto Smokovićana je sada u inostranstvu. Neka od te dece sada su već odrasli ljudi, pa dolaze na leto da se prisete detinjstva. Ostanu petnaest dana i odu - veli Daničić i dodaje da je hrvatska vlada obnovila oko stotinak kuća, ali i da su česti upadi lopova i krađe.
- Ovog leta su opljačkane tri kuće, prošlog isto tako...
Najstrašnije je što smo svi u selu bili ponosni što nije bilo ni ranjenih ni ubijenih Hrvata. A, ovako su nam vratili.
Graovac dodaje da ga ne boli toliko nebriga Hrvatske, jer je to i očekivao. Ali, ni u snu se nije nadao da bi i Srbija mogla da se ponaša slično.
- Prošle godine je u selu bio Aleksandar Vučić iz Srpske napredne stranke i ovim starcima obećao kule i gradove.
Pre mesec dana sam otišao do predsednika opštine Zemun Branislava Prostrana koji je iz te iste stranke i pri tom su njegovi iz Smokovića, samo da ga zamolim da nam kupi jedan kompjuter da bismo mogli da kontaktiramo našu dijasporu za pomoć.
Petnaest dana sam obigravao kao budala ispred njegove kancelarije, nije hteo da me primi. Obećao sam njegovoj sekretarici da ću tu bruku da objavim, ali se ni ona nije puno potresla zbog toga. Doduše, šta sam i mogao da očekujem od čoveka kome je Hrvatska obnovila kuću u Smokoviću, a da pri tom nikada i nije bila rušena - tvrdi ogorčeno Graovac.
Naredba sa "vrha"
Dragan Daničić kaže da je lokalna škola srušena po direktnom naređenju tadašnjeg potpredsednika vlade Hrvatske, a da je neko prethodno shvatio da bi zidovi i podovi od mermernog kamena, mermerni lukovi na ulazu i stepeništu, bili odlični za vikendicu.
Srušene kuće dijaspore
Na kući Dušana Rajčevića koji je izbegao u Kanadu i dalje se nalazi grafit "Srbožder", ali na većini drugih, dijasporskih kuća tih poruka nema, jer su mahom srušene do temelja.
|