Srbi pred novim progonom u Hrvatskoj
Srpski povratnici u Hrvatsku kojima se posrećilo da putem takozvanog stambenog zbrinjavanja dobiju stan, ako ga zbog potrage za poslom napuste duže od pola godine, ostaće bez krova nad glavom.
- U Hrvatskoj se to danas može dogoditi samo Srbima, kaže u razgovoru za "Vesti" Veljko Džakula, predsednik Srpskog demokratskog foruma iz Zagreba.
Hrvati imaju drugačiji tretman?
- Naravno! Hrvatima doseljenima iz BiH koje je država posle Oluje uselila u srpske kuće, poslednjim zakonskim rešenjima te kuće su darovane. A Srbi povratnici ne mogu da vrate svoja stambena prava, već im je ponuđen supstitut stambenog zbrinjavanja, što moraju dobro da plate. Srpski demokratski forum protiv takvog rešenja podneo je tužbu Ustavnom sudu jer je reč o diskriminaciji Srba.
Aktuelan je i problem Srba kojima se oduzimaju ranije obnovljene kuće?
- Zbog egzistencijalne uugroženosti, nemogućnosti da se zaposle, neki su prodali obnovljene kuće. Sada ih goni državno tužilaštvo i traži povratak sredstava. Ne prolaze bolje ni oni koji iz istih razloga ne žive u tim svojim kućama. Državno tužilaštvo takođe zahteva povratak novca jer ne koriste obnovljene kuće. To dokazuje da hrvatska država sve ono što je nevoljno uložila u povratak Srba sada pokušava zaobilazno da vrati. Dakle, ili im oduzima kuće ili traži novac uložen u njihovu obnovu.
Teško i do radnog stažaDonesen je pravilnik koji isključuje zakonsku mogućnost da Srbi putem svedoka dokažu pravo na konvalidaciju radnog staža. |
Pomaže li SDF u takvim slučajevima?
- O toj neprihvatljivoj praksi informisali smo UNHCR i intervenisali u hrvatskoj vladi, gde nam je obećano da će se sa takvom praksom prekinuti. Ali ništa još nije preduzeto, sudski procesi traju i povratnici ih gube.
Može li donatorska konferencija, najavljena za proleće sledeće godine, "relaksirati" povratak Srba u Hrvatsku?
- Sudeći po nedavno održanoj ministarskoj konferenciji u Beogradu, za povratnike u Hrvatsku ni sa donatorskog skupa neće biti dobrih vesti. Već je na beogradskoj konferenciji predstavljeno lažno stanje u Hrvatskoj, tvrdnjom da je srpsko pitanje, kada je reč o pravima Srba povratnika, rešeno. U tom cinizmu ima istine. Rešeno je otimačinom i diskriminacijom. Hrvatska je Srbe rešila proterivanjem u Srbiju i po celom svetu.
O svemu tome u Hrvatskoj se ćuti?
- Jedino je nevladin sektor digao svoj glas protiv takve diskriminacije. Petnaest nevladinih organizacija u Brisel su poslale dokumente sa ozbiljnom pravnom argumentacijom, u kojima je upozoreno na te probleme. Neposredna posledica te inicijative je i uloga monitoringa koju je dobio SDF. Naš je zadatak da do ulaska Hrvatske u EU beležimo i upozoravamo na ponašanje Zagreba, na zakidanje manjinskih, političkih i ukupnih srpskih prava u Hrvatskoj.