Srbima pritvor, a Alijinim borcima molba
Desetine Srba čekaju u istražnom pritvoru eventualno podizanje optužnice, dok se osobama bošnjačke nacionalnosti i onima koji su bili lojalni ratnim vlastima Alije Izetbegovića omogućava da se brane sa slobode i šalju im se molbe na saslušanja, piše "Pres RS" pozivajući se na izvore iz Suda i Tužilaštva BiH.
Govoreći o dvostrukim aršinima ovih pravosudnih institucija, izvori navode da se neretko uklanjaju dokazi o zločinima koje su počinile osobe bošnjačke nacionalnosti i oni koji su bili lojalni ratnim vlastima Izetbegovića, te da se Sud i Tužilaštvo BiH ne libe i da zastrašuju ili potkupljuju svedoke.
Poslednji primer pristrasnog ponašanja pravosudnih institucija BiH desio se prošle sedmice kada je bivšem komandantu specijalne policije RS Goranu Sariću, odmah posle hapšenja, Sud BiH odredio jednomesečni pritvor, dok je bivšem zameniku komandanta Teritorijalne odbrane BiH Zaimu Backoviću, osumnjičenom za zločine u Dobrovoljačkoj ulici, Sipa samo pretresla stan i uručila mu poziv Tužilaštva BiH na saslušanje.
Kao konkretne primere dvostrukih aršina Suda i Tužilaštva BiH izvori "Presa", osim Backovića, navode Atifa Dudakovića, Jovana Divjaka, kojima se, kako navode, šalju molbe da dođu na saslušanje.
Advokat Ozrenka Jakšić, branilac generala Sarića, kaže da on ni u jednom trenutku nije bio nedostupan istražnim organima i da se čak u pojedinim slučajevima pojavljivao kao svjedok pred pravosudnim institucijama BiH, te da je odluka da mu se odredi pritvor neutemeljena u nepravedna.
Sud BiH je do kraja 2010. godine pravosnažnim i nepravosnažnim presudama izrekao ukupno 1328 godina i šest meseci zatvora od čega su Srbi osuđeni na 1.067 godina, Hrvati na 137,5 godina, a Bošnjaci na ukupno 124 godine.