Koen: Niko nije stradao kao Jevreji i Srbi
Ambasador Izraela u BiH David Koen rekao je sinoć u Banjaluci da jevrejski i srpski narod imaju zajedničku istoriju i da nema naroda kao što su ova dva, koja su toliko propatila u Drugom svetskom ratu.
Koen je, nakon svečanog prijema u Banskom dvoru povodom 63. godišnjice nezavisnosti Izraela rekao da su, nažalost, mnogi Jevreji na ovim prostorima uništeni u Drugom svetskom ratu, tako da u čitavoj BiH danas živi oko 1.000 Jevreja.
On je ocenio da koncert i svečani prijem, koji su održani u Banjaluci, imaju mnogo značaja i da predstvaljaju kombinaciju srpsko-izraelske kulture.
"Ovo je jedna kombinacija kulture koja ima duboke korene u odnosima između srpskog i jevrejskog naroda i ovde smo prvi put da u Banjaluci, u RS, obeležimo dan nezavisnosti države Izrael", rekao je Koen novinarima nakon prijema.
Koen je rekao da će Izrael u narednom periodu nastojati da uspostavi što bolju saradnju sa kompanijama u RS, zaključujući da je reč o hrabrom prijateljstvu RS i Izraela koje vodi ka boljoj i jačoj privrednoj saradnji.
Ko je antisemita?
Arije Livne, senator RS i šef privrednog predstavništva Srpske u Izraelu, rekao da su odnosi između RS i Izraela malo komplikovani, jer RS nije država, već entitet u državi BiH, što otežava odnose koji bi bili na najvišem nivou ukoliko bi se radilo o dve države.
"Odnosi između RS i Izraela su toliko dobri da ne mogu biti bolji", zaključio je Livne.
On je izrazio žaljenje što je ambasador Poljske u BiH napustio salu u Banskom dvoru za vreme njegovog obraćanja prisutnima kada je rekao da je Poljska bila antisemitska zemlja u Drugom svetskom ratu.
"Nisam mislio na generaciju današnje Poljske, već na generaciju u Drugom svetskom ratu. Ukoliko je to rečeno na nedostojan način smatram da treba da se izvinim ambasadoru Poljske u BiH na tome što je kazano", rekao je Livne novinarima u Banjaluci.