Amerikanci ruše Federaciju BiH
Američki ambasador u BiH Patrik Mun potvrdio pisanje "Vesti" da SAD žele reformu Ustava Federacije BiH, a ne Ustava BiH.
Naš list je još ranije, iz svojih diplomatskih izvora, objavio informaciju da predstoji pritisak američke ambasade na bošnjačke i hrvatske političare od kojih će tražiti da reformišu Federaciju BiH, odnosno Vašingtonski mirovni sporazum, jer ovaj entitet ima astronomsku javnu potrošnju koja dostiže 72 odsto BDP.
![](/data/images/2011-10-18/186685_101906s1_f.jpg?ver=1318998129)
Prema našim informacijama, pomoćnik američkog državnog sekretara Filip Gordon, tokom poslednje posete BiH, bio je zapanjen ovim podatkom, ali i zadovoljan što javna potrošnja u RS iznosi oko 35 odsto BDP.
Nakon što je šokirao sarajevsku javnost izjavom da podržava jaku RS, a potom i dao saopštenje u kojem pozdravlja konstruktivnost srpskih lidera tokom razgovora o formiranju Saveta ministara, Mun je sarajevske političare ovaj put neugodno iznenadio izjavom da treba pojednostaviti funkcionisanje Federacije BiH i da je najvažnije da se u Federaciji shvati da se ona mora reformisati.
On je naveo da i Bošnjaci i Hrvati imaju pitanja koja žele rešiti i istakao da će SAD pomoći ako bude postignut konsenzus političkih lidera u Federaciji o reformama.
Podsetimo, Federacija BiH ima 11 vlada i isto toliko skupština. Osim federalne Vlade, postoji i deset kantonalnih vlada, a ukupan zbir ministarstava dostiže brojku 140.
Komentarišući Munovu izjavu, lider SDA Sulejman Tihić je priznao da je "RS mnogo funkcionalniji i jeftiniji entitet u ekonomskom smislu za razliku od Federacije BiH koja je skup entitet".
- U Sarajevu, na primer, imamo opštine, grad, kanton, entitet i državu, odnosno pet nivoa vlasti na jednom mestu. To je skup i nefunkcionalan sistem koji treba pojednostaviti. Za to je neophodna reforma Ustava Federacije BiH sa ciljem da to bude efikasniji entitet i da se vidi treba li neke kantone, na primer, ukinuti - kazao je Tihić.
Predsednik SDS-a Mladen Bosić, koji već godinama upozorava da je izvor problema u BiH Vašingtonski (Ustav Federacije BiH) a ne Dejtonski mirovni sporazum, kaže da nije iznenađen Munovom izjavom.
- Jasno je da Federacija BiH ima enormnu javnu potrošnju i da ni bogate zemlje ne bi mogle da podnesu toliku administraciju, a kamoli BiH. Uostalom, i u mišljenju Venecijanske komisije iz 2005. godine navodi se da je neophodno reformisati Federaciju BiH, ali da unutar tamošnjih političkih faktora nema konsenzusa po tom pitanju - naglasio je Bosić.
Dodik: RS je samoodrživa
Kada je reč o Munovoj oceni da Federacija BiH treba da bude reformisana jer je skupa, predsednik SNSD-a Milorad Dodik je ukazao na postojanje raznih ideja, od predloga da budu tri entiteta, dok neki govore da to ne može.
|