Hrvatskoj "zeleno svetlo" za članstvo, Crnoj Gori pohvale
U godišnjem izveštaju i mišljenju EK, koje je u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta predstavio evropski komesar Štefan File, Hrvatska je dobila "zeleno svetlo" za članstvo, uz dvogodišnji "mehanizam nadzora" sprovođenja reformi. Crna Gora je dobila preporuku za početak pregovora o pristupanju.
"Crna Gora je napravila veliki korak napred, uverljivo je ispunila svih sedam prioriteta koji su joj postavljeni prošle godine, kad je dobila `zeleno svetlo` za kandidaturu. Preduzima ozbiljne reforme, ne samo u donošenju zakona, nego pokazuje rezultate u vrlo teškim područjima, kao što je borba protiv organizovanog kriminala i korupcije. Preduzela je i reforme pravosuđa i državne uprave i zaslužila je da krene napred", navodi se u izveštaju EK.
Od Hrvatske, koja je završila pregovore o članstvu, Evropska komisija očekuje dalje rezultate u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije i modernizaciji državne uprave koja bi bila okrenuta građanima.
Komisija "ocrnila" BiH
Bosna i Hercegovina je ostvarila “vrlo ograničen” napredak u reformama u pravcu dostizanja evropskih standarda, stoji u izveštaju Evropske komisije.
U BiH nema političke volje za reforme, a institucije su slabe, bez dovoljno ljudi i sredstava, pa često postoje samo na papiru, konstatovala je Komisija.
“Nemogućnost postizanja političkog dogovora oko vlasti na državnom nivou stoji na putu progresa Bosne i Hercegovine da se preduzmu ključne reforme, neophodne za dalji napredak prema evropskim integracijama”, stoji u izveštaju, a kritikuje se i nedostatak zajednicke vizije političara u BiH.
“Politicki predstavnici moraju da imaju zajednicko razumevanje pravca kojim zemlja treba da krene i njene buducnosti”, zaključak je Komisije. Među pozitivnim rezultatima navedena je liberalizacija putovanja u zemlje šengenske zone za građane koji poseduju biomoetrijske pasoše. |
EK navodi da je progres zabiežen u objektivnosti suđenja za ratne zločine, te u antikorupcijskim merama, "koje su čak i u slučajevima visoke korupcije donele rezultate".
"Novo zakonodavstvo je osnažilo nezavisnost sudstva. Usvojeni su novi, poboljšani zakoni koji regulišu pristup informacijama, sukob interesa i finansiranje političkih aktivnosti. Napredak je učinjen i u smislu nezavisnog vođenja procesa optuženima za ratne zločine", navodi EK.
Kosovo napredovalo, ostaju mnogi izazovi
Kosovo je napredovalo u ispunjavanju političkih kriterijuma i usklađuje svoje zakone sa evropskim standardima, ali za njihovu primenu i dalje ostaju izazovi, dok na ekonomskom planu napretka nema, ocenila je Evropska komisija.
"Kosovo je napredovalo u pogledu političkih kriterijuma u više značajnih područja. Nakon opštih i predsedničkih izbora formirana je vlada koja je počela rešavanje izazova sa kojima se Kosovo suočava. Do septembra, dijalog Beograda i Prištine vođen je u generalno konstruktivnom duhu", navodi se u sažetku izveštaja Evropske komisije.
Komisija je navela da su opšti izbori bili obeleženi "ozbiljnim neodstacima i navodima o krađi". Počiniocima treba suditi, a neophodan je i napredak u reformi izbornih propisa.
Nadležni za sprovođenje zakona i pravosudne vlasti treba da ojačaju suzbijanje organizovanog kriminala i korupcije što ostaju i dalje "ozbiljni izazovi". "Oni moraju da podnesu izveštaj o istrazi i presudama i stoga Evropska komisija predlaže da se pokrene strukturni dijalog o vladavini prava", navodi se u dokumentu.