Neće im uspeti da me proteraju
Protojereju Veliboru Džomiću, koordinatoru Pravnog saveta Mitropolije crnogorsko-primorske nije odobren privremeni boravak u Crnoj Gori, iako tamo živi 17 godina, dok mu supruga, koja je lekar, i dete rođeno u Crnoj Gori, imaju uredne papire.
Zašto Vam je Crna Gora uskratila boravak?
- To bi trebalo da objasne nadležni državni organi. Sudeći prema rešenju koje mi je uručeno nakon tri meseca, a po zahtevu za odobravanje privremenog boravka na osnovu spajanja porodice u kojem stoji da je moj zahtev neosnovan, moglo bi se zaključiti da ja ovde nemam porodicu.
Komunistički zakonOtkako je na čelo MUP-a Crne Gore došao Milan Brajović, uskraćuje nam se boravak sa obrazloženjem da Mitropolija nije registrovana u policiji. Crna Gora je donela nove zakone o lovu i ribolovu, životinjama i pticama, ali drži na snazi stari komunistički zakon o verskim zajednicama iz 1977. Mislim da je to jedini zakon iz komunizma koji i dalje na snazi u Crnoj Gori. |
Da li se navodi da ugrožavate nacionalnu bezbednost?
- U obrazloženju rešenja naveden je član iz Zakona o strancima po kojem se licu neće odobriti privremeni boravak ukoliko ugrožava nacionalnu bezbednost, javni poredak i javno zdravlje. Nikada nisam ni prekršajno kažnjen, a kamoli krivično. U međuvremenu, načelnica odeljenja MUP-a u Podgorici je komentarisala javno taj slučaj i precizirala da ja ugrožavam nacionalnu bezbednost Crne Gore.
Možda se preko vas vrši progon crkve na čijem je čelu mitropolit Amfilohije?
- Ovaj moj slučaj se ne može posmatrati izolovano. Već godinu i po MUP Crne Gore sistematski krši zakon na štetu sveštenstva Mitropolije crnogorsko primorske i članova njihovih porodica, kao i monaha i monahinja koji godinama i decenijama ovde žive i koji su imali uredne papire.
Kako se tretiraju drugi hrišćanski sveštenici?
- Kotorska katolička biskupija takođe nije registrovana u policiji jer ne postoji nijedna zakonska norma koja bi je na to obavezivala s obzirom na to da je ona postojala, kao i Mitropolija crnogorsko-primorska, u vreme donošenja pomenutog zakona. Ali, većina rimokatoličkih sveštenika u Kotorskoj biskupiji, koji su državljani Hrvatske i BiH, bez ikakvog problema dobijaju boravišne dozvole. To jasno govori da se primenjuju dvostruki standardi.
Loša poruka svetuOdnosom prema kanonskim pravoslavnim sveštenicima režim u Podgorici šalje veoma lošu poruku, kako međunarodnoj zajednici tako i Crkvi koja po zakonu treba da je odvojena od države. Režim očevidno ima neke planove u pogledu svojih antiustavnih ambicija za mešanje u unutrašnje stvari pravoslavne crkve u Crnoj Gori. |
Koliko još pravoslavnih sveštenika ima problema s boravišnom dozvolom u Crnoj Gori?
- Radi se o 50 osoba, što sveštenika, što njihovih porodica, što monaha i monahinja. Oni su uglavnom državljani Srbije, BiH, Hrvatske, Rusije.
Svima vama preti progon, šta ćete preduzeti?
- Sve ono što nam zakon dozvoljava. Žalićemo se drugostepenom organu, to je opet MUP koji rešava o tome u roku od 60 dana. Ako nam se ni tada ne odobri privremeni boravak, pokrenućemo spor pred Upravnim sudom. Mitropolit Amfilohije će kao naš nadležni episkop, kroz svoje crkvene i druge kontakte, pre svega sa predstavnicima Evropske komisije u Crnoj Gori, ukazati na ovaj problem koji predstavlja drastično kršenje ljudskih prava sveštenika.