Kusturica: Srbe, Muslimane i Hrvate vidim u miru
Snimam film od desetak minuta, koji nosi staro srpsko ime „Nemanja“ i snimam ga u gradu koji važi za hercegovačku prestonicu pravoslavlja, počinje priču o svom novom filmu Emir Kusturica i otkriva detalje o njemu, ali i o svom viđenju budućnosti odnosa zemalja u regionu.
Film se snima za meksičku producentsku kuću, a bavi se različitim religijama. Deo u kome će biti predstavljena pravoslavna religija poveren je baš Emiru Kusturici, koji već nekoliko dana provodi u mediteranskom gradu. Filmsko delo koje će, ako sve bude po planu, gledaocima biti prikazano polovinom iduće godine, religiju prikazuje sa antropološkog stanovišta.
"U delu koje će biti završeno za nekoliko dana, a čije trajanje iznosi desetak minuta, posebno je zanimljivo to što se bavim temom monaha, koji za mene predstavlja nešto zaista veoma posebno. Za Trebinje sam se odlučio iz razloga što taj grad ima najbolje uslove za takvu ideju o religiji, koja je uvek nastajala, kako bi pesnici rekli, u delu pustinje. Ovde pored ovog divnog renesansnog grada postoji okolina koja je po svemu kamenjar i pustahinja koja izaziva religiju po samoj definiciji", otkriva Kusturica za „Alo!“.
Režiser objašnjava da mu je pravoslavlje kao religija dodeljeno iz prostog razloga jer mu je ta religija najbliža.
"Teško da bih mogao nešto da pravim o hinduizmu, s obzirom da mi je to jako
Pročitajte još: |
daleko. Pravoslavlje u Hercegovini je vrlo aktivno, zato što je ovo valjda danas i jedini prostor gde je crkva čak i hiperaktivna, ali u veoma pozitivnom smislu. U socijalnom smislu deluje, na osnovu onoga što vidim i čujem, na najbolje mogući način", smatra režiser.
Gledaoci će u filmu moći da vide braću Koen, koji će se naći u delu gde će biti predstavljen judaizam, Miru Nair za hinduizam, Sorentina za katolicizam... Pored navedenih zvučnih imena, naći će se još neka dva tri zvučna imena.
"Budućnost Srba, Muslimana i Hrvata vidim u miru, koji nadam se da može da traje bar neko vreme, iako, nažalost, ovde svi obećavaju da će to dugo trajati, a onda se to obično izjalovi. Sve se nadam da nećemo posustati pred negativnim uticajima sa strane, koji su za nas najkobniji. Ako se naučimo lekciji da uzimamo samo pozitivne stvari, možda nam i bude dobro", kaže Kusturica.
Nismo mi tako lošiKusturica kaže da Trebinje ima uslove da opstane u svakom pogledu, urbanom, religijskom i građanskom, zato što je on „jedan od retkih gradova u ovom delu sveta, gde je renesansa uspela da se zapati“. "U tom gradu je još uvek ideja života na trgovima, pod platanima, na pijacama i u divnom ambijentu... To sve zapravo može da potvrdi da mi i nismo tako loši", sa osmehom kaže Kusturica. |