Hitno o imovini oduzetoj posle 1991.
Koalicija udruženja izbeglica u Srbiji zatražila je od Vlade Srbije da sa vladama Hrvatske i drugih bivših jugoslovenskih republika počne pregovore oko imovine koja je nezakonito oduzeta posle 1991. i prodata.
Kako se navodi u saopštenju, to udruženje traži da što pre bude sazvana sednica Stalnog mešovitog komiteta za sprovođenje Bečkog sporazuma o sukcesiji na kojoj bi se razgovaralo o toj imovini.
U Aneksu G Bečkog sporazuma pod nazivom "Privatna svojina i stečena prava", kaže se da će građanima i drugim pravnim licima biti priznata, zaštićena i vraćena prava koja su imali 31. decembra 1990. godine u skladu sa utvrđenim normama i standardima međunarodnog prava.
U slučaju da neka od država sukcesora odbije dogovor o primeni Aneksa G Bečkog sporazuma, Vlada Srbije bi, kako se ističe u saopštenju Koalicije udruženja izbeglica, trebalo da povede diplomatsku aktivnost u Evropskoj uniji i drugim centrima međunarodne zajednice.
Od Vlade Srbije se traži i da ukine delove Uredbe o zaštiti imovine preduzeća čije je sedište na teritoriji bivših republika SFRJ, kojima se omogućuje privatizacija imovine čiji su vlasnici preduzeća iz Hrvatske i drugih država sukcesora.
Koalicija udruženja izbeglica osnovana je krajem 2008. godine i okuplja 43 udruženja iseljinih iz bivših republika SFRJ.
Prema podacima Koalicije, u Srbiji ima 500.000 izbeglica iz Hrvatske, a imovinu u Hrvatskoj potražuje više od 100.000 sadašnjih građana Srbije.