Za egzodus 10,5 milijardi dolara
Federalni sud u Čikagu, država Ilinois, 17. avgusta oglasio se nadležnim po tužbi za genocid grupe Srba iz ovog grada, čime je otklonjena glavna smetnja za početak proces u kome će izbeglice iz Hrvatske tražiti 10,5 milijardi dolara odštete od privatne američke firme MPRI zbog događaja u "Oluji" 1995. godine.
Tužba koju su tri ugledne advokatske kancelarije podnele avgusta prošle godine u ime 200.000 Srba izbeglih u akciji hrvatske vojske, od kompanije L-3 Communications Holding Inc
(u čijem je sastavu i firma MPRI koja se bavi sigurnosnim i vojnim konsaltingom), zahteva isplatu nematerijalne štete i kamate, a prema odluci Federalnog suda, obe strane imaju rok do kraja septembra za vansudsko poravnanje ukoliko žele da izbegnu suđenje.
U advokatskoj kancelariji "Monico, Pavić&Jevack" , "Vestima" je potvrđena ova informacija, a direktor "Veritasa" Savo Štrbac kaže da su Srbi iz Krajine ovim izvojevali važnu pobedu u ispravljanju slike o Srbima iz Hrvatske.
- Godinu dana advokati MPRI su pokušavali da ospore nadležnost Federalnog suda Ilinois, tvrdeći da proces treba da se vodi pred sudom u Vašingtonu gde su i registrovani, ali i gde imaju ogroman politički uticaj jer je reč o jednoj od najuticajnijih vojnih kompanija u SAD. Ovo je ogroman uspeh za sve nas jer su velike šanse da se firma MPRI proglasi krivom, čime će vodeća zemlja sveta zapravo priznati naš egzodus - kaže Štrbac koji je ovog leta boravio u Americi i u Čikagu se susreo sa advokatima koji će zastupati Srbe.
Punomoćje
|
- Reč je o veoma dobrim američkim advokatima srpskog porekla, Robertu Paviću i Džonu Ostojiću, kao i njihovom kolegi Kevinu Rodžersu. Oni su uvereni da imaju ogromne šanse da dobiju ovaj proces, ali da će MPRI najverovatnije pokušati da izbegne suđenje, odnosno predložiti vansudsko poravljanje - kaže Štrbac.
Privatna kompanija L-3 MPRI u javnosti je poznata po tome što je čine penzionisani američki generali koji širom sveta nude najrazličitije usluge "vojnog konsaltinga". Među klijentima su 1994. i 1995. godine imali i Hrvatsku koja ih je angažovala i u pripremi akcije "Oluja".
- Postoji ugovor između vlade Hrvatske i ove kompanije u kome su generali iz MPRI aktivno učestvovali u planiranju i organizaciji čitave akcije. O tome se, uostalom, govorilo i na suđenju trojici hrvatskih generala u Hagu i ta presuda će svakako biti jedan od ključnih dokaza - objašnjava Štrbac i kaže da se do cifre od 10,5 milijardi dolara došlo prostom matematikom.
Naime, za svakog od 200.000 izbeglih je određena odšteta od 25.000 dolara, i na tu sumu je samo ugrađena standardna kamata.
Štrbac kaže da će trećina novca koji se dobije pripasti advokatima, a ostatak će biti uplaćen u posebno osnovan fond.
- Ideja je da svi izbegli dobiju neku nadoknadu, ali ona neće biti jednaka, već će zavisiti od preživljenih muka i današnje socijalne situacije - ističe direktor Veritasa.
MPRI
|