Imaju dokaze za lažiranje rezultata
Zavod za statistiku ozvaničio je netačne i nameštene podatke i time počinio krivično delo, tvrdi Milutin Đukanović.
Nova srpska demokratija (NSD) nikada neće priznati ozvaničene rezultate proletošnjeg popisa u Crnoj Gori, one koji se odnose na nacionalnu, versku i jezičku pripadnost stanovništva, ali zahtev za poništavanje popisa neće isticati kao uslov za podršku novom izbornom zakonu oko kojeg se lome koplja u parlamentu.
Ovo je za "Vesti" potvrdio Milutin Đukanović, visoki funkcioner NSD-a, član ekspertskog tima za praćenje popisa i čovek koji je nedavno u ime stranke potpisao krivičnu prijavu protiv direktora crnogorskog zavoda za statistiku (MONSTAT) Gordane Radojević.
Neobične "migracije"
|
- Ono što je MONSTAT saopštio je manipulacija za račun vlasti, koja je kroz ovaj popis pokušala da umanji broj Srba u Crnoj Gori i broj onih koji govore srpskim jezikom - kaže Đukanović i dodaje da ima neoborive dokaze za to. On tvrdi da su sva istraživanja NSD-a i drugih opozicionih partija još pre završetka popisa pokazivala bitno različite rezultate od onih koje je saopštio MONSTAT i što se tiče broja Srba u Crnoj Gori i što se tiče broja onih koji govore srpski, na jednoj, ali i što se tiče broja Crnogoraca i onih koji se izjašnjavaju da govore crnogorski.
Sve to je potvrđeno uvidom koji je ova partija, zahvaljujući popisivačima koji nisu hteli da pristanu na manipulacije, ostvarila u gotovo 200.000 popisnih lista.
Đukanović pita kako se može objasniti to što je broj stanovnika Crne Gore po ovogodišnjem popisu manji u odnosu na popis iz 2003, a broj birača se u međuvremenu povećan za 50.956?
Nisu odustali od krađe
|
- Očigledno je da je broj birača precenjen, a broj stanovnika potcenjen, naravno, u oba slučaja na štetu Srba. Sve to je naročito evidentno u opštinama Andrijevica, Berane, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Pljevlja... To navodi na zaključak da su se u ovom periodu samo Srbi iseljavali iz tih opština ili da se samo oni nisu izjašnjavali o nacionalnoj, verskoj i jezičkoj pripadnosti - kaže Đukanović.
Zanimljivo je i da broj građana koji na popisu nije želeo da se izjasni o nacionalnoj, jezičkoj i verskoj pripadnosti u nekim opštinama iznosi manje od jedan odsto (Rožaje i Plav, na primer), dok u drugim taj procenat iznosi gotovo 10 odsto (Herceg Novi, Tivat, Kotor...).
Izgleda da je Srbima na ovom popisu određena sudbina da budu izbrisani iz stanovništva ili da pripadnu četvrtoj po veličini nacionalnoj grupaciji, onoj koja se vodi u popisnoj rubrici "ne želi da se izjasni", a po MONSTATU takvih je bilo gotovo pet odsto.
- Mi smatramo da u Crnoj Gori ima nešto više od 33 posto Srba i da je procenat onih koji govore srpskim jezikom veći od 47 posto - zaključuje Đukanović .
MONSTAT je, da podsetimo, saopštio da u Crnoj Gori ima 28,73 odsto Srba i da srpskim govori 42,88 odsto građana.
Novčana i zatvorska kazna
|