Zašto Hrvati neće turiste iz BiH?
Izvršni urednik nedeljnika "Makarsko primorje" Ivo Ćurković izazvao skandal tekstom u kojem piše da turisti iz Bosne i Hercegovine, koji na ovaj deo hrvatske obale dolaze vikendom, samo smetaju i troše malo novca. Tekst naišao na osudu hrvatske javnosti, uključujuići i ministarstvo turizma i predsednika Josipovića. Ako smo nepoželjni neka zatvore granice, poručuju turisti iz BiH.
“Bolji je jedan gost koji će dnevno ostaviti 500 evra nego njih deset koji će ostaviti po 30 evra, ili njih nekoliko stotina ili hiljada koji vikendom dolaze iz BiH na jednodnevne izlete. Turizam je na ovaj način u problemima. Reč je o kampanjskim gostima koji smetaju, ali koji se ne mogu izbeći i eliminisati", naveo je Ćurković u podužem istraživačkom tekstu.
Prozivka se ponavlja iz godine u godinu
|
On piše kako je došao do podatka da turisti iz BiH za jednodnevni put do Makarske izdvajaju najviše 15 evra, da voće kupuju u svojoj zemlji i sendviče nose od kuće, ocenivši kako verovatno nema jeftinijeg načina na koji mogu provesti ugodan dan na moru.
Ćurković dalje navodi da gosti iz BiH ne posećuju nikakve zabavne ili kulturne događaje niti ih trebaju, da opterećuju komunalni sistem od parkiranja, pa do saobraćaja i kanalizacije i to sve, kako kaže, besplatno.
Sve se svodi na to da su ovakvi gosti opterećenje bez ikakve koristi lokalnoj zajednici ili onima koji se bave turizmom, ocenjuje on i kao metodu rešenja ovog “problema“ predlaže da se smisli način “ njihova prihvata i stavljanja u okvire gostiju koji su na dužem boravku.“
"Makarsko primorje" je u vlasništvu grada Makarske, a služi i kao glasilo HDZ-a, koji upravlja tim gradom i izdašno finansira list.
Oštra osuda rasitičkog teksta
Uvredljivi tekst na račun turista iz BiH objavljen u "Makarskom primorju" izazvao je opštu kritiku u hrvatskoj javnosti.
Posle osude hrvatskog predsednika Ive Josipovića i ministarstva turizma, oglasili su se i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) i ambasador BiH u Hrvatskoj Vladimir Raspudić, a od teksta su se ogradili i predstavnici gradskih vlasti Makarske.
"Nedeljnik Makarsko primorje u celosti finansira grad Makarska, a pokrenut je pre nekoliko godina da bi poslužio HDZ-u u lokalnoj predizbornoj kampanji.
Posao za hrvatsku policiju
|
Profesionalna i ljudska odgovornost svakako bi tražila da urednik tog lista Ivo Ćurković smesta da ostavku, a nema nikakve sumnje da bi bilo normalno da odstupi barem neko od makarskih rukovodilaca koji predstavljaju vlasnike i finansijere te gadosti", navodi se u saopštenju HND-a uz naglasak da se vređanje drugih, onih koji im nisu po volji, uobičajilo u listu.
Ambasador Raspudić zahvalio je svim medijima u Hrvatskoj koji su kritikovali komentar urednika "Makarskog primorja" i rekao da su gosti iz BiH slabije platežne moći, ali su godinama punili hotele i privatni smeštaj.
"Sad se našao jedan, koga ne mogu nazvati gospodinom, koji oseća određenu mržnju. On bi hteo da Makarska preko noći postane elitno turističko odredište, a nije svestan da je dijalektika u pitanju", rekao je Raspudić koji ne sumnja da je tekst uzrokovao štetu, ali da veruje da je to stav pojedinca.
"Makarani su poznati kao gostoljubivi ljudi i očekujem da će oni Ćurkoviću očitati bukvicu", rekao je Raspudić.
Direktor makarskog Turističkog ureda Davor Glavina izjavio je da je zbog neprimerene poruke u nedeljniku, koja šteti turističkoj Makarskoj, danas imao više od 50 poziva iz hrvatskih i medija iz BiH.
"Makarska sa stogodišnjom tradicijom turizma nikad nije delila goste ni po kojoj osnovi, ni po rasi, nacionalnosti, veroispovesti i novčaniku. Svi su nam gosti dobrodošli, i u Makarskoj nema prekobrojnih, kao ni viška gostiju, jer gradu turista uvijek nedostaje", rekao je Glavina.
"Ako smo nepoželjni, zatvorite granice“
Bosanskohercegovački turisti kažu za “Nezavisne novine“ da su šokirani pisanjem "Makarskog primorja".
"Bila sam te sedmice upravo u Makarskoj i nisam mogla da verujem svojim očima kada sam videla taj grozan naslov. Ako smo im nepoželjni, što ne zatvore granice prema svom moru? Šta žele, da potrošimo 1.000 evra za dan boravka dolje? Da nisu onoliko podigli cene, narod bi više potrošio. Razmisliću da li ću ih ponovo posetiti", ogorčena je jedna Banjalučanka.
Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik u Turističkoj organizaciji Banjaluka, kazao je za "Nezavisne" da nije u redu nazivati turiste iz BiH viškom na Hrvatskom primorju.
"Ne verujem baš da Hrvatska nema nikakve koristi od turista iz BiH, jer generalno BH turisti dosta troše u Hrvatskoj, bez obzira na to što odu na jedan dan", istakao je Šukalo.
Debata o svrsi odlaksa na hrvatsko primorje poslednjih godina se vodi i u Srbiji jer bez obzira na prirodne lepote i nostalgiju, incidenti i napadi na srpske turiste i dalje ne predstavljaju retkost. Tako je u maju jedna mladić u Dubrovniku pokušao da zapali automobil beogradskih registarskih oznaka.
Meta napada tokom letnje sezone nisu, međutim, samo srpski turisti već i ostali stranci zbog čega je hrvatsko primorje još uvek na delimično lošem glasu. Tako je 2009. godine došlo do zaoštravanja u komunikaciji Londona i Zagreba nakon što je britansko ministarstvo spoljnih poslova uvrstilo Hrvatsku među "opasnije države“ i upozorilo svoje turiste na terorizam i organizovani kriminal u toj zemlji.