Rusi kroje srpsku crkvu
Amfilohijeva mitropolija mogla bi da dobije autonomni status Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, ali samo pod okriljem SPC.
Šta bi Amfilohije mogao
|
Stručnjaci za crkveno pravo tumače pak da bi pod okriljem Patrijaršije SPC Mitropolija crnogorsko-primorska mogla da dobije autonomni status Pravoslavne crkve u Crnoj Gori samo ako joj Sveti arhijerejski sabor SPC izda pravni akt o tome i ako se ispuni uslov da u njen sastav uđu četiri, a najmanje tri, celovite eparhije na teritoriji Crne Gore. Na istom principu autonomiju bi mogli da ostvare i sadašnji episkopski saveti SPC u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, pod okriljem Mitropolije zagrebačko-ljubljanske, odnosno Mitropolije dabrobosanske.
- Da bi Mitropolija crnogorsko-primorska postala autonomna, ona u Crnoj Gori treba da ima najmanje tri celovite eparhije što trenutno nije slučaj, jer je pored pomenute Mitropolije, na tlu crnogorske države celovita još samo Eparhija budimljansko-nikšićka. Eparhije na čijem su čelu episkopi mileševski Filaret i zahumsko-hercegovački Grigorije, većinskim delom su u Srbiji, odnosno u BiH, bez obzira što su njih dvojica trenutno u sastavu episkopskog saveta na čijem je čelu mitropolit Amfilohije - objašnjava Željko Žugić Kotoranin, poznavalac kanonskog prava.
U slučaju stvaranja autonomne crkve u Crnoj Gori, napominju na katedri za crkveno pravo Bogoslovskog fakulteta, "episkopi Filaret i Grigorije ne bi mogli istovremeno da budu u episkopskim savetima SPC u Srbiji, odnosno u BiH".
Njih dvojica bi morali da se opredele, posebno vladika Grigorije, u slučaju da se po eventualnom crnogorskom uzoru inicira stvaranje autonomne pravoslavne crkve u BIH, a pod okriljem SPC.