Orićevi zločini pod lupom tužilaštva?
O imenima osumnjičenih ne mogu da govorim u javnosti zbog istrage koja traje, rekao je portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić.
Tužilaštvo BiH ponovo je obavestilo javnost u ovoj zemlji da sprovodi istragu o stradanju srpskih civila u Srebrenici tokom rata u BiH, ali kao i ranije, iz ove institucije nisu mogli da otkriju kada će istraga biti završena niti da li će biti procesuirani odgovorni za te zločine.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić naveo je da je reč o "velikom predmetu", koji se tiče stradanja srpskog stanovništva u Srebrenici i okolnim mestima.
- O imenima osumnjičenih za te zločine ne mogu govoriti u javnosti zbog istrage koja traje - rekao je Grubešić.
Potvrđujući da su taj predmet preuzeli od Okružnog tužilaštva u Bijeljini, Grubešić kaže da je predmet obiman i složen i da treba vremena da se istraga i okonča.
Podsetimo, ovaj slučaj bio je u nadležnosti Okružnog tužilaštva u Bijeljini koje je dovelo istragu pred završnu fazu, ali onda je Tužilaštvo BiH intervenisalo i preuzelo slučaj.
Cela priča je posebno osetljiva jer se istraga sprovodila i protiv komandanta takozvane Armije BiH Nasera Orića koga je Haški sud već oslobodio optužbi po komandnoj odgovornosti. U Tužilaštvu BiH zasad ne žele da kažu da li istraga o zločinima u Podrinju obuhvata i dela koja je počinio Orić.
Oduzimanje ovog predmeta od bijeljinskog tužilaštva i uopšte praksa da Tužilaštvo BiH preuzima slučajeve sa nižih nivoa bila je jedna od tema razgovora koji su protekla dva dana vođeni u Banjaluci gde je otvoren "strukturalni dijalog" o reformi pravosuđa koji su dogovorili predsednik RS Milorad Dodik i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton.
Sastanak u Banjaluci otvorio je evropski komesar za proširenje Štefan File i na dnevnom redu našli su se svi problemi u funkcionisanju pravosuđa BiH, ali bez ikakvih zaključaka s obzirom da će se razgovori nastaviti.
Pod lupom se našao rad Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog saveta. Sastanku je prisustvovao veliki broj pravnih eksperata, ali početak ovog dijaloga ipak bi mogao da ostane upamćen po skandalu koji je izazvao predsednik FBiH Živko Budimir.
Kako su preneli mediji, on je, revoltiran uvažavanjem koje predstavnici EU pokazuju prema RS, burno negodovao zbog takvog odnosa i praktično se obrušio na Filea.
Budimiru je, naime, zasmetalo to što se File celo vreme Miloradu Dodiku obraćao sa "gospodine predsedniče", dok njega niko ni za šta nije pitao. On je čak upitao predstavnike EU zbog čega su došli u Banjaluku, a ne u Sarajevo zamerivši im čak što sede ispod geografske karte u kojoj se Brčko nalazi u RS. Njegove primedbe, međutim, naišle su na podsmeh, kako zvaničnika iz Brisela, tako i većine ostalih učesnika na skupu.
Neustavne kategorije
|