Posle Hrvata svi "na led"
Među zemljama članicama Evropske unije postoje velika razmimoilaženja po pitanju ulaska Srbije, BiH, Crne Gore i Albanije u EU, a sve ozbiljnije najave govore da bi, posle prijema Hrvatske, to moglo da bude zamrznuto na neodređeno vreme.
Neke od zemalja smatraju da Srbija ne može biti deo EU dok "ne reši odnose sa Kosovom", odnosno, dok ga ne prizna kao nezavisnu državu. Ovo je "Vestima" potvrdilo više visokorangiranih briselskih diplomata iz Evropske komisije i Evropskog parlamenta.
Nerealne prognoze
|
- Stavovi zemalja članica EU po pitanju evrointegracija zapadnog Balkana su prilično šarenoliki. Zbog toga je najizvesnija varijanta da se prijem novih članica zamrzne na duži period nakon što Hrvatska pristupi EU - tvrdi sagovornik "Vesti" iz EP.
"Ključni problem Srbije", naglašava on, "jeste taj što su 22 zemlje EU priznale Kosovo i što će one očekivati to isto priznanje i od Srbije".
- Neke zemlje, poput Nemačke, smatraju da je strateški interes EU ulazak svih zemalja zapadnog Balkana u EU, zbog stabilnosti i bezbednosti EU. Druge zemlje opet su uverenja da unutar EU postoje ogromni problem i da se EU treba baviti sobom, a ne prijemom novih članica - potvrđeno je našem listu iz više izvora u Briselu.
Naši sagovornici su takođe saglasni u oceni da i unutar EU jača euroskepticizam, zbog ekonomske krize.
- Mnoge države smatraju da je Brisel kriv za krizu koja ih je stigla, i da im je on uništio nacionalnu ekonomiju. Nemačka se, recimo, otvoreno kaje što se odrekla nacionalne valute.
Ipak, kako tvrde, u EU postoje i one zemlje koje su ubeđene da će "Kosovo i BiH ostati dva izolovana ostrva", jer su već sad "u debelom zaostatku za Srbijom i Crnom Gorom".