''Mladić u ratu imao moždani udar''
Komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić doživeo je, krajem rata u BiH, lakši moždani udar, a bolovao je i od bubrega, izjavio je danas pred Haškim tribunalom njegov tadašnji zamenik Manojlo Milovanović.
Penzionisani general Milovanović, koji je bio načelnik Glavnog štaba VRS, to je rekao u svedočenju na suđenju generalu Zdravku Tolimiru, Mladićevom tadašnjem pomoćniku za obaveštajno-bezbednosne poslove. Tolimir je optužen za zločin nad srebreničkim Muslimanima u leto 1995.
Prema Milovanovićevom iskazu, general Mladić je "lakši moždani udar" doživeo pre jeseni 1995.
"Jednom mi je u to vreme rekao: 'Ja sam imao lakši moždani udar i ponekad ne znam da je 2+2=4...A i Tolimir je imao moždani udar, pa nemoj ni njega uvek da uzimaš za ozbiljno'", ispričao je Milovanović, izvinjavajući se Tolimiru.
Napori za hapšenje Mladića
|
U to vreme, kako je opisao Milovanović, general Mladić je "počeo da psuje pukovnike i drugo osoblje Glavnog štaba VRS.
"Rekao mi je da ga, kad to počne da radi, upozorim tako što ću ga šutnuti čizmom ispod stola", rekao je Milovanović.
Po njegovim rečima, međutim, pola sata kasnije Mladić je zbog ovce koju je video ispred GŠ VRS u Han Pijesku počeo da psuje prisutnog pukovnika.
"Ja sam ga šutnuo, a on mi je odgovorio da ne važi ono što mi je rekao pre pola sata", kazao je Milovanović.
General Mladić se, prema Milovanovićevom iskazu, sukobljavao sa predsednikom RS Radovanom Karadžićem oko toga "ko će biti prvi", pošto su obojica bili "vlastoljubivi i harizmatični".
Na kraju bi Mladić "shvatao" da je Karadžić vrhovni komandant, precizirao je svedok, koji je naglasio da je VRS sprovodila "samo Karadžićeve komande".
"Mladić do sredine 1994. nije donosio odluke samostalno, bez konsultacija sa članovima GŠ VRS. Onda je par puta doneo odluku bez GŠ da bi nešto brzo postigao, ali se pokazalo da to nije išlo", posvedočio je Milovanović.
U to vreme, Mladić je, prema svedoku, dobio bubrežnu bolest, "ali je malo bolovao po bolnicama i bio je u jedinicama i GŠ".
General Mladić se često konsultovao sa tadašnjim pukovnikom Tolimirom, koga je Milovanović nazvao "Mladićevim očima i ušima".
"Imao je veliko poverenje u Tolimira i Ljubišu Bearu. Za Tolimira znam zašto, a za Bearu mi nikada nije bilo jasno zašto", napomenuo je svedok.
Pukovnik Beara u to vreme je bio načelnik odseka za bezbednost u GŠ VRS, a pred Tribunalom je prošle godine osuđen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici u julu 1995. General Milovanović, koji je u to vreme bio angažovan na ratištu u zapadnoj Bosni, oko Bihaća, naglasio je da je obaveštajna služba
VRS na čelu s Tolimirom "morala znati" da Hrvatska vojska priprema ofanzivu ''Oluja'', zato što su hrvatske trupe bile mobilisane i gomilane u kritičnim područjima.
"Obaveštajna služba VRS morala je to znati, a meni nisu ni reč rekli i pustili su me da napadnem Muslimane kod Bihaća. Neka im ide na dušu, ako su znali, a meni nisu rekli", kazao je Milovanović.
On je opisao i kako je Tolimir, za vreme rata u BiH, "često vukao za ruku Mladića" dok je komandant VRS razgovarao preko telefona ili radio veze, upozoravajući ga "da ne govori to, jer Muslimani prisluškuju".
"Na primer, na snimku na kojem Mladić naređuje da se tuče zgrada Predsedništva BiH u Sarajevu i kaže da im 'razvučemo pamet', čuju se i njegove reči: 'Dobro, Tolimire!'. To verovatno znači da ga je Tolimir vukao za rukav da to ne govori. Posle je Radio Sarajevo to mesecima puštao svako jutro, kao špicu", ispričao je Milovanović.
U nastavku suđenja, generala Milovanovića unakrsno ispituje Tolimir, koji se brani sam.