Zbog veta Bošnjaka RS gubi milione evra
Ako kupci bivših državnih preduzeća, zbog veta Bošnjaka u Veću naroda Republike Srpske, podnesu tužbe jer su sprečeni da se upišu kao vlasnici u zemljišnim knjigama, Banjaluka će morati da im plati milionske odštete
Republika Srpska mogla bi da izgubi milione evra ako je kupci bivših državnih preduzeća tuže nadležnim sudovima, jer su sprečeni da se upišu kao vlasnici u zemljišnim knjigama, tvrde u Ministarstvu finansija RS!
Vlasnicima privatizovanih preduzeća problem je napravio bošnjački klub delegata u Veću naroda RS koji je osporio predložene izmene Zakona o privatizaciji, kojim bi bilo omogućeno da se kupci privatizovanih firmi upišu kao vlasnici imovine. Bošnjački klub stavio je veto za predložene izmene zakona, a ako njihov zahtev bude odbijen u parlamentarnoj proceduri, Bošnjaci će pred Ustavni sud RS.
Bošnjački klub: Hoće da nas zaobiđu
Šef bošnjačkog kluba delegata u Veću naroda RS Mujo Hadžiomerović kaže da su stavili veto na izmene zakona o privatizaciji zato što je u uskoj vezi sa Zakonom o katastru, čije usvajanje su, takođe, osporili. On tvrdi da je za njih neprihvatljivo da se usvajaju izmene zakona koje su praktično izvedene iz zakona o kojem Ustavni sud tek treba da da svoju ocenu. |
U Vladi RS strahuju da bi blokada ovog zakona mogla izazvati milionsku štetu, jer bi u tom slučaju vlasnici privatizovanih firmi imali pravo da tuže RS i traže odštetu zbog toga što su onemogućeni da se evidentiraju kao vlasnici u zemljišnim knjigama i katastru. Štaviše, u Ministarstvu finansija RS tvrde da nije jasno zašto se bošnjački klub usprotivio predloženim izmenama zakona, pogotovo što je ova promena zakona dobila gotovo jednoglasnu podršku parlamenta RS.
"Zašto se sada dovodi u pitanje odredba zakona koja se primenjuje već tri godine i po kojoj su mnoga preduzeća već uknjižena kao vlasnici privatizovane imovine. S druge strane, predloženim izmenama zakona samo smo pokušali da omogućimo brži upis vlasništva, jer Zakon o katastru, koji reguliše pitanje zemljišnih knjiga, još nije stupio na snagu. Bošnjački klub delegata je i na ovaj zakon stavio veto. Sigurni smo da je pravo na našoj strani i da će Ustavni sud odbaciti inicijativu o oceni ustavnosti zakona", nadaju se u Ministarstvu finansija.
Iako su se prilikom stavljanja veta na predložene izmene zakona bošnjački delegati pozvali na ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa, delegati Veća naroda iz reda srpskog naroda uvereni su da blokada ima isključivo političke motive, a nikako nacionalne. Predsedavajući Veća naroda Momir Malić smatra da je blokada usledila kao direktan odgovor bošnjačkih partija na najavljeni referendum o Sudu i Tužilaštvu BiH.
"Nadam se da ćemo na komisiji uspeti da postignemo dogovor pogotovo što bi, posle rešenja referendumske krize, trebalo da dođe do opšteg spuštanja tenzija i što bi politički odnosi trebalo da budu znatno relaksiraniji. Međutim, ako stvari budu išle kao i u slučaju većine drugih osporenih zakona, Bošnjaci bi se mogli obratiti i Ustavnom sudu i zatražiti ocenu ustavnosti zakona, što bi blokiralo zakon sve do odluke suda. Ipak, duboko sam uveren da u ovom slučaju nema ni trunke bilo čije nacionalne ugroženosti, pa, ako slučaj i dođe pred sud, očekujem da njihov zahtev bude odbijen kao neosnovan", kaže Malić.
Predsednik Upravnog odbora preduzeća "Krajina Borac" Zoran Milaković godinama pokušava da ovo pitanje pokrene sa mrtve tačke i da se firma najzad upiše kao vlasnik lanca nekadašnjih prodavnica tekstilne robe. Milaković kaže da veruje kako iza blokade predloženih izmena zakona stoje i određene interesne grupe, kojima nije u interesu da se to pitanje reši.
"Uveren sam da iza ove blokade ne stoje nacionalni, nego isključivo privatni interesi ljudi koji veruju da bi imovina do koje su došli na sumnjiv način mogla biti ugrožena. Ovde nema ni govora o nacionalnoj ugroženosti, nego samo konačnom rešavanju jednog od ključnih problema iz procesa privatizacije", smatra Milaković.