Napad na Tuzlansku kolonu strašan zločin
Predsednik Boračke organizacije Republike Srpske Pantelija Ćurguz rekao je da se na današnji dan pre 19 godina na Brčanskoj malti u Tuzli bez ikakave potrebe i povoda desio strašan ratni zločin, koji je nesumnjivo bio dobro planiran i osmišljen.
"U tom zločinu pobijena su deca koja su samo htela mirno i dostojanstveno da odu svojim kućama i trebalo ih je pustiti da mirno odu", rekao je Ćurguz novinarima u Tuzli nakon pomena poginulim pripadnicima JNA, koji su stradali na današnji dan 1992. godine na Brčanskoj malti.
Imajući u vidu tu činjenicu, istakao je Ćurguz, evidentno je da se radi o zločinu nad zločinima, jer on ima mnogo veću težinu nego mnogi drugi zločini koji su se desili na ovim prostorima od 1992. do 1995. godine.
"Zbog toga mnogo više boli i činjenica da nema ambijenta i želje da se konačno kaže ko je najodgovorniji za zločine u `tuzlanskoj koloni`", konstatovao je Ćurguz.
On je rekao da je uveren da će se, posle diplomatskih aktivnosti koje je ovih dana provelo rukovodstvo RS na čelu sa predsednikom Republike Miloradom Dodikom, ubrzano rešavati pitanje reforme pravosuđa u BiH.
"Znamo da je OHR proveo reformu koja očito ne daje rezultate i zato se nadam da će posle svih ovih aktivnosti svi koji su počinili ratne zločine vrlo brzo i odgovarati", ocenio je Ćurguz.
Na groblju Pučile u Bijeljini, gde je sahranjen najveći broj vojnika ubijenih u "tuzlanskoj koloni", održan je parastos za stradale. Skup kojim je obeleženo 19 godina od napada na kolonu vojnika JNA protekao je bez incidenata, a obezbeđivale su ga jake policijske snage tuzlanskog kantona. Održan je i verski pomen, zapaljene su sveće, a položene su i bele ruže na Brčanskoj malti, mestu gde se i desio zločin.
Napad na 92. motorizovanu brigadu, koja se povlačila iz kasarne "Husinska buna" sa oko 200 vozila i oko 600 starešina i vojnika, izveli su 15. maja 1992. godine pripadnici lokalne Teritorijalne odbrane i policije, uz pomoć paravojne formacije "Zelene beretke".
Prema do sada obrađenim podacima koje su vlasti RS dobile od pravosudnih institucija Srbije, koja je za ovaj slučaj vodila sudski proces poznat pod nazivom "Jurišić", utvrđeno je da je u napadu na kolonu JNA na Brčanskoj malti stradalo ukupno 200 vojnika, od čega 59 smrtno, dok su ostali bili ranjeni ili zarobljeni.