Ekshumacija Srba pobijenih u "Bljesku"
Iz masovne grobnice na groblju u Vrbovljanima kod Okučana, u zapadnoj Slavoniji, do sada su ekshumirani posmrtni ostaci 12 srpskih žrtava stradalih u akciji hrvatske vojske i policije "Bljesak" 1995. godine.
"Pretpostavlja se da se na ovoj lokaciji nalaze tela više od 50 srpskih žrtava iz akcije hrvatske vojske i policije `Bljesak`", izjavila je za Srnu šefica banjalučke kancelarije Instituta za nestala lica BiH Milijana Bojić, koja ispred Instituta za nestala lica BiH prisustvuje ekshumaciji.
Prema njenim rečima, u toku jučerašnjeg i današnjeg dana ekshumirano je po šest srpskih leševa i uglavnom je reč o srpskim vojnicima. Planirano je da ekshumacija u Vrbovljanima traje do petka i da bude nastavljena sledeće sedmice.
Ekshumaciji prisustvuju predstavnici Komisije za zarobljena i nestala lica Vlade Hrvatske, Komisije za nestala lica Srbije, Instituta za nestala lica BiH.
U zapadnoj Slavoniji nadležni organi Hrvatske počeli su juče proces ekshumacije posmrtnih ostataka srpskih žrtava stradalih u akciji hrvatske vojske i policije "Bljesak".
Očekuje se da će proces ekshumacije na groblju u Vrbovljanima trajati oko pet radnih dana. Od ekshumiranih tela biće uzeti uzorci radi DNK analize, saopštila je juče srpska Komisija za nestala lica.
Ekshumaciji u svojstvu posmatrača prisustvuje stručni tim Komisije za nestala lica Vlade Srbije i njen predsednik Veljko Odalović, u skladu sa potpisanim međudržavnim dokumentima sa Hrvatskom i na temelju postignutih dogovora.
U Vrboljanima sahranjene 52 srpske žrtve
Šef Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas" Savo Štrbac kaže da su u Vrbovljanima sahranjeni posmrtni ostaci 52 srpske žrtave.
Štrbac je napomenuo da su za 16 stradalih, od ukupnog broja, dostavljena imena, dok su ostali sahranjeni pod oznakom N.N (nepoznato).
On je naveo da su, za razliku od Medara, gde su u "Bljesku" najviše stradali ljudi iz tog sela, u Vrbovljanima pronađeni posmrtni ostaci četiri ili pet žrtava, zatim posmrtni ostaci tri ili četiri lica iz sela Benkovac.
"Svi ostali koje su Hrvati pokopali na ovoj lokaciji pokupljeni su u Novom Varošu u kojem su Srbi najviše pobijeni u koloni spasa koja se kretala ka mostu na reci Savi prema Republici Srpskoj", kaže Štrbac.
Štrbac je naveo da je u 26 od 34 dostavljena hrvatska protokola jasno navedeno da su ti srpski leševi pronađeni u selu Novi Varoš, nakon operacije "Bljesak" 1. i 2. maja 1995. godine.
On je ponovio da za zločine počinjene nad Srbima "Bljesku" još niko nije odgovarao, izražavajući očekivanje da će Hrvatska, radi ispunjavanja predpristupnih uslova za ulazak u EU, ubrzo morati da se suoči sa prošlošću i procesuira zločine nad Srbima.