Subota 18. 4. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
3
Nedelja 01.05.2011.
15:10
FoNet A

Del Ponte zamerala Vatikanu zbog Gotovine

Italijanski nedeljnik Espreso, pozivajući se na telegram “Vikiliksa“, piše da se Karla del Ponte, u vreme dok je bila na mestu glavnog haškog tužioca, posvađala sa Vatikanom oko prijema kod pape. Bivša haška tužiteljka je tvrdila da je Katolička crkva pomagala skrivanje Ante Gotovine.

U telegramu koju je Vatikan uputio američkoj ambasadi pri Svetoj Stolici stoji da je Karla del Ponte bila "iritantna i neodgojena" kada je tražila prijem kod pape Benedikta XVI.

Haška tužiteljka je u septembru 2005. godine tražila prijem kod pape, jer je želela da on utiče na Hrvatsku i Katoličku crkvu u Hrvatskoj oko skrivanja generala Ante Gotovine.

Zamerala papi zbog Gotovine


Iako nije uspela da se vidi s papom, Del Ponte se sastala s tadašnjim sekretarom za odnose s državama Đovanijem Lajolom kojem je rekla da je "Gotovinu primio papa Jovan Pavle II", a da je njoj odbijena audijencija kod pape.

"Ako je Gotovina i bio kod pape, bio u grupi koja je primio papa", objasnio je Vatikan u depeši Amerikancima.

U intervjuu “Dejli telegrafu“ Del Ponte je tada potvrdila da je njena molba za audijenciju kod pape odbijena, ali i da poseduje informacije da se Gotovina skriva u franjevačkom samostanu, "što znači da ga Katolička crkva štiti".

Nakon tog intervjua, Lajola joj je odgovorio da papa prima samo predsednike i ministre i poručio joj da dođe "u subotu na Trg svetog Petra".

Potom je Del Ponte pitala bivšeg hrvatskog premijera Ivu Sanadera da li je Hrvatska spremna za istragu u franjevačkim samostanima, na šta je on odgovorio potvrdno i otvorio istragu u Hrvatskoj.

Del Ponte je tvrdila da bi crkva za nekoliko dana mogla da utvrdi lokaciju na kojoj se skriva Gotovina, jer se nalazi u franjevačkom samostanu u Hrvatskoj, ali da Katolička crkva to ne želi da učini. Ona je takođe rekla da Katolička crkva ima najrazvijeniju obaveštajnu službu.

POVEZANE VESTI

Nedelja 01.05.2011. 15:26
Pacovski kanali opet rade. Skrivali su Pavelića i šta je sad novo u vezi Gotovine!? Lijepo je što je spomenula i Sanadera koji polako pada u zaborav.
Nedelja 01.05.2011. 17:37
Kravetino sta seres sad kad si niko i nista! Gde si ranije?
Nedelja 01.05.2011. 20:54
skrivali ustaše poslije 45.g. skrivali i sad i skrivat će uvjek.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
  • 2026 © - vesti online