U Karađorđevu nije prihvaćena rezolucija Turske
Predsedavajući Predsedništva BiH Nebojša Radmanović kaže da je tačno da je Turska pred sastanak u Karađorđevu predložila deklaraciju u kojoj je bilo delova Istanbulske deklaracije i da taj tekst nije bio prihvatljiv za Republiku Srpsku, čiji je on predstavnik i tako o njoj nije bilo govora.
"Mislim da je predsednik (Turske Abdulah) Gul odmah shvatio moju primedbu da ne možemo govoriti jedni drugima o unutrašnjim stvarima, a deklaracija je već imala deo koji se odnosi na BiH. Tako da nismo ni imali deklaracije, nego zajedničko saopštenje koje govori upravo ono što i treba da govori", rekao je Radmanović u intervjuu Glasu Srpske.
On kaže da se u predlogu deklaracije u početku govorilo o evroatlanskim integracijama regiona u celini, što je za njega kao predsedavajućeg Predsedništva bilo neprihvatljivo.
"I drugi sagovornici su prihvatili da u saopštenju i izjavama za štampu govorimo o evropskim integracijama. U RS ne postoji raspoloženje za NATO savez koji se povezuje sa atlanskim delom i ja zastupajući interese srpskog naroda, to nisam mogao da prihvatim i taj deo je potpuno izbačen", rekao je Radmanović.
On je ocenio dobrim poruke sastanka BiH, Srbije i Turske održanog nedavno u Karađorđevu.
"Kada se saberu rezultati svega onoga što se radilo tamo, mislim da su dobri, jer smo u toku jednog dana, pored trilateralnog sastanka, imali i bilateralne sastanke sa Srbijom i sa Turskom. Po mom mišljenju suština je u multilateralnom mirovnom dogovoru", rekao je Radmanović.
Komentarišući rekacije oko najavljenog referenduma u RS , Rdmanović je rekao da oni koji vole da prave probleme u BiH dižu preveliku buku oko referenduma.
"Stalno je potrebna neka tema da bi i oni iz međunarodne zajednice obezbedili svoje stalno mesto u BiH, jer neće da idu odavde gđe im je lepo. Ono što je usvojila Narodna skupština RS ni po čemu ne može i ne treba da bude tema rasprave ni u OHR-u, ni tema rasprave ambasadora u BiH, kao ni političara u Sarajevu. Radi se o najvišem demokratskom pravu jednog naroda, jednog entiteta, da se izjasni o nečemu što on misli da je važno", rekao je Radmanović.
On kaže da je sasvim normalno osporiti funkcionisanje institucija BiH koje su mimo Ustava BiH.
"U poslednje vreme ponovo čitam Aneks četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer u OHR-u tvrde da je ovo nešto što je protiv Dejtona. Ja tvrdim, a tvrde i svi narodni poslanici u RS i predsednik RS, da u Ustavu BiH nema institucije Suda i Tužilaštva BiH i o tome se izjašnjavamo", rekao je Radmanović.
Komentarišući eventualne sankcije zbog raspisivanja referenduma on je ocenio da one nikada ništa dobro nikome nisu donele, ni onima koji ih uvode, a pogotovo ne onima protiv kojih su uvedene.
"Mislim da će oni koji razmišljaju o ukupnoj politici Evropske unije shvatiti ovo što sam rekao i neće preduzimati takve mere", rekao je Radmanović.