Dodik: Tadić u redu, problem sa Turskom
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ocenio je da je izjava predsednika Srbije Borisa Tadića o referendumu u RS o Sudu i Tužilaštvu BiH "sasvim u redu". Dodik, međutim, kaže da Banja Luka ima problem sa Turskom jer je ona uvek bila na strani Bošnjaka u BiH.
Dodik je, posle razgovora sa poglavarom Srpske pravoslavne crkve, patrijarhom Irinejem, napomenuo da referendum predstavlja unutrašnje pravo RS i da je u skladu sa Ustavom i Zakonom o referendumu.
Referendum o statusu nije isključen
|
Predsednik RS je naveo da se uvek kada dođe u Beograd sastaje sa Tadićem, te da mu je dobro poznat njegov stav da se Srbija protivi bilo kakvom referendumu koji bi doveo u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH.
"Zvaničan stav Srbije je nama od koristi, a to je stav da Srbija poštuje Dejtonski sporazum i da bi sve odluke na nivou BiH trebalo da donesu konstitutivni narodi dva entiteta", rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, "što se tiče unutrašnje entitetske politike, to je naša unutrašnja stvar o kojoj mi počesto razgovaramo sa predstavnicima Srbije, ali i predstavnicima međunarodne zajednice".
Turska radila protiv naših interesa
Dodik je sastanak u Karađorđevu ocenio kao tehnički sastanak koji je legitiman, jer su na njemu učestvovala sva tri člana Predsedništva BiH koji su mogli da relevantno razgovaraju sa predsednicima Srbije i Turske o svim otvorenim pitanjima.
"Svako pitanje vezano za situaciju u BiH za nas je nepotrebno, jer BiH ima svoje unutrašnje strukture koje odlučuju o tim pitanjima", poručio je Dodik.
On je rekao da Banjaluka definitivno ima problem sa Turskom, koja je prethodnih godina i decenija bila na strani Bošnjaka u BiH, "što znači da su u značajnoj meri radili protiv naših interesa". "To se desilo i u toku rata kada je Turska pomagala bošnjačku stranu oružano i materijalno", podsetio je Dodik.
Prema njegovim rečima, "to se desilo mnogo puta posle, na mnogim sednicama međunarodnih tela u BiH kada je Turska isključivo podržavala stavove Bošnjaka u Sarajevu i time se pokazalo da je država koja navija za jednu stranu".
"To je naš problem sa Turskom i to javno kažemo", naglasio je Dodik.
Upitan očekuje li promenu stava Turske, Dodik je uzvratio da je moguće da Turska "ima problem sa objašnjavanjem te situacije".
Dodik je rekao da je pre nekoliko meseci u Banjaluci šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu demantovao gotovo sve što je prethodno govorio u Sarajevu o "neoosmanizmu" i potrebi da se Turska vrati na prostor BiH.
"Mi smo u dijalogu, videćemo, ali poverenje te vrste se ne može obezbedi samo jednom izjavom", naglasio je Dodik.
Sam ministar Davutoglu je, u razgovoru za medije iz regiona, još jednom opovrgao tvrdnje da sprovodi “neoosmansku“ politiku.
Važna uloga crkve u jačanju srpskog identiteta
Dodik je rekao i da je uloga Srpske pravoslavne crkve u jačanju identiteta srpskog
Dodik čestitao Đokoviću
|
naroda na prostorima RS i BiH veoma važna, te da je to i zajednički zaključak razgovora koji je imao sa patrijarhom Irinejom.
Dodik je rekao da je sa patrijarhom razgovarao i o odnosima Crkve i vlasti u Srpskoj i da je tom prilikom ocenjeno da je ona "najboljem mogućem nivou".
"U tom pogledu nas raduje činjenica da su vaskršnji praznici prošli u najboljem redu i da su bili masovno posećeni od ljudi u Republici Srpskoj", rekao je Dodik.
On je kazao da je patrijarha Irineja upoznao sa aktuelnom situacijom u Bosnii Hercegovini i aktuelnim političkim zbivanjima.
Dodik je naveo da je u ragovoru bilo reči i o potrebi da se završi Bogoslovija u Foči, za koju je Vlada Republike Srpske izdvojila novac za kupovinu tog objekta, a da sada predstoji njegova adaptacija.
On je najavio da će Bogosloviju osveštati patrijarh Irinej što bi, kako je rekao,. bila velika čast narodu Srpske i njemu.