Nema šanse za obaranje teze o zločinačkom poduhvatu
Advokat Zvonimir Hodak ocenio je da nema šanse da u drugostepenoj presudu Haškog tribunala hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču bude odbačena teza o udruženom zločinačkom poduhvatu tokom operacije "Oluja" zbog koje su prvostepenom presudom osuđeni za ratni zločin. Hodak je ocenio da se bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić kasno setio da demantuje slanje u Hag transkripta sa brionskog zasedanja gde je dogovarana akcija "Oluja".
Mesić je juče izjavio da takozvani Brionski transkript ne predstavlja nikakav dokaz, već da je pravi dokaz za sud bio originalni zvučni zapis sa tog sastanka.
"Nema šanse da će se u drugom stepenu suđenja generalima Anti Gotovini (prvostepeno osuđenom na 24 godine zatvora) i Mladenu Markaču (osuđenom na 18 godina) moći oboriti teza o udruženom zločinačkom poduhvatu, jer se meč ne može dobiti nakon što je gotov", rekao je Hodak jutros Hrvatskom radiju.
On je ocenio da generalima mogu pomoći tek neki novi dokazi, a ne pobijanje već dosuđenog."Što se uticaja diplomatije na žalbu tiče, ona može doprineti maksimalno 20 odsto, dok 80 odsto moraju odraditi advokati", rekao je Hodak.
Na sličan način biće osuđena i šestorica Hrvata koja se terete da su, s hrvatske strane, počinila ratni zločin na teritoriju Bosne i Hercegovine, rekao je Hodak i ocenio da će im biti dosuđeno više od 150 godina zatvora.
"Kako su stvari krenule s Gotovinom i Markačem, s ovakvim načinom kako Hag promatra tu problematiku, izgleda da će tako završiti i sa optuženima za BiH. Šta mislite da odbrana hrvatskih generala nije imala dobre argumente? Imala je, ali je sud unapred imao tu presudu, a tako će biti i za Hrvate u BiH", rekao je Hodak.
Hrvatske vlasti prozvao je zbog neefikasne "poltronske diplomatije" tipične za period dok su trajali procesi u Hagu, ocenivši da Hrvatskoj treba "snažni i harizmatični šef diplomatije", koga sada nema na vidiku.
Govoreći o odgovornosti Mesića za slanje transkripata u Hag, Hodak je rekao da se "Mesić kasno setio da to demantuje", jer je to do danas mogao da uradi bar deset puta.
Zamerio mu je i puštanje novinara BBC-a, na Pantovčak gde im je pokazivao dokumente. "Na snimcima koje je objavio BBC vidi se da su novinari s tim mogli raspolagati kao da je to samoposluga", rekao je Hodak.
Josipović: Najvažnija je istina
Najvažnije je raditi na tome da se utvrdi istina i da se uklone one kvalifikacije koje su nepovoljne za celi naš obrambeni rat, izjavio je predsednik Hrvatske Ivo Josipović pošto je danas primio učesnike akcije "Bljesak".
|
Bivši šef diplomatije za vreme predsednika Franje Tuđmana Mate Granić smatra da bi "apsolutno tiha diplomatija" u kontaktima s velikim silama, na čelu sa SAD, mogla pomoći generalima.
"Treba jasno reći da Amerikancima ne odgovara kategorizacija zločinačkog poduhvata jer je završetak rata na ovim prostorima najveći uspeh Klintonove administracije", rekao je Granić.
Ocenio je i da "država mora biti na raspolaganju advokatima, ali i svi ostali koji to mogu, jer se do sada, očigledno, nije učinilo dovoljno".
Granić je konstatovao da presuda ne pominje "Oluju" kao akciju koja je praktički omogućila da se zaustavi rat i pobede Slobodan Milošević, Radovan Karadžić i ostali, već se posmatra samo kao operacija koju je Franjo Tuđman jedne večeri naredio da bi Srbi bili proterani. "Da nije bilo Oluje, Bihać bi bio druga Srebrenica", ocenio je Granić.
Učesnici emisije nisu rekli ni reči o stotinama hiljada nestalih, ubijenih i proteranih Srba sa područja Krajine gde je, pre 4. avgusta i operacije "Oluja" hrvatske vojske i policije, živelo 90 odsto Srba.