Hrvati otimaju Andrića!
U godini kada bi trebalo da se proslavlja 50. godišnjica dodeljivanja Nobelove nagrade Ivi Andriću, sudovi će morati da odluče i daju konačan odgovor na pitanje ko ima pravo da svojata tog pisca i pod kojim uslovima.
U Sarajevu se upravo očekuje drugostepena presuda u procesu u kojem se odlučuje po tom pitanju, a izgleda da bi se slično suđenje moglo ponoviti i u Zagrebu.
Bećković: Dođoše jadni dani...
Književnik Matija Bećković smatra da je sudski proces smešan i da se tu sudi odluci koju je za života doneo Ivo Andrić.
- Ne sudi se tu knjigama ili autorskim pravima, to je suđenje Ivi Andriću. On se opredelio da bude srpski književnik i za života mu nisu to mogli osporiti, ali evo, dođoše i jadni dani kada žele da mu sude posthumno. Smešno je na šta su sve ljudi spremni - rekao je Matija Bećković.
Matica hrvatska zakuvala čorbu
Problem je nastao 2007. godine, kada je Matica hrvatska u Sarajevu objavila četiri Andrićeve knjige u sklopu edicije “Hrvatska književnost Bosne i Hercegovine u 100 knjiga“.
Hrvati su pre objavljivanja knjiga ponudili ugovor za otkup autorskih prava Zadužbini Ive Andrića, koja je to odbila uz obrazloženje da se Andrić “za života opredelio za pripadanje srpskoj književnosti“, pa ne može biti objavljivan u edicijama koje imaju neki drugi nacionalni predznak. Ipak Matica hrvatska u Sarajevu je odlučila da objavi četiri sporne knjige.
Andrić se sam izjasnio kao srpski pisac
Nekoliko meseci kasnije, Zadužbina Ive Andrića, koja se nalazi u Beogradu, podnela je tužbu Opštinskom sudu u Sarajevu, koji je 28. juna 2009. presudio u njihovu korist. Sa prvom tužbom u Sarajevo je poslato i rešenje Opštinskog suda u Beogradu o osnivanju Zadužbine Ive Andrića na temelju dokumenta, takozvane poslednje želje. Ovaj svojevrsni usmeni testament pisac je izdiktirao dvojici svedoka 5. decembra 1974. godine, nekoliko meseci pre smrti. Ipak, Hrvati taj dokument smatraju falsifikatom i traže stručno veštačenje.
- Može li takav dokument uopšte biti pravno važeći? Može li proći valjanu pravnu proveru? - pita se Mirko Marjanović, urednik edicije u kojoj su bez odobrenja objavljene Andrićeve knjige. Inače, sličan problem u vezi s objavljivanjem knjiga Zadužbina Ive Andrića imala je i sa Maticom hrvatske u Zagrebu.
Predrag Palavestra, sekretar odeljenja jezika i književnosti SANU, smatra da je Andrić ostavio svoje zaveštanje i jasno rekao da je srpski pisac.
- Zadužbina je formirana njegovom voljom i ona jedina ima prava za ustupanje prava za objavljivanje Andrićevih dela u zemlji i inostranstvu. Trenutno nije važno šta Hrvati žele, sačekajmo odluku suda pa onda možemo reagovati i komentarisati - rekao je Palavestra.