Džefri Najs: Branio bih Mladića
Nekadašnji tužilac Haškog tribunala u predmetu protiv Slobodana Miloševića, Džefri Najs daleko je od hladnoće koju je pokazivao tokom dugotrajnog procesa bivšem predsedniku SRJ.
Srdačan i spreman na šalu, Najs se u intervjuu za "Vesti" priseća ovog slučaja, govori o Haškom tribunalu, izveštaju Dika Martija, ali i o mogućnosti da se preostali haški optuženici Mladić i Hadžić - nađu u Hagu.
- Bilo bi užasno da generala Mladića uhapse a da ne bude mesta gde bi mu se sudilo, jer Haškom tribunalu ističe rok. Pretpostavljam da će se ipak napraviti aranžman da Međunarodni sud pravde preuzme preostale slučajeve od Haškog tribunala i završi suđenja po modelu i statusu Tribunala.
Da bude uhapšen, da li biste branili generala Mladića?
- Principijelno da, ali u praksi sumnjam da bi to bilo moguće, jer bih se našao u sukobu interesa.
Nemam gorčinu zbog Miloševića
Osećate li gorčinu zato što suđenje Miloševiću nije završeno?
|
Pojavila se informacija da ćete biti u timu odbrane Fatmira Ljimaja?
- To morate da pitate Ljimaja. Sve i da je tačno da ću biti njegov zastupnik, pravni sistem Engleske mi zabranjuje da takvu informaciju potvrdim bez prethodne konsultacije sa klijentom. Ali, ta priča je na nivou glasina.
Vratimo se Mladiću. Iskreno, da li mislite da će se zaista naći u Hagu?
- Nažalost, svakim danom je to sve manje izvodljivo.
Javnost zaokuplja izveštaj Dika Martija. Da li ste vi išta znali od toga dok ste bili u Tribunalu?
- Ne, nisam bio upoznat sa materijalima koji su kasnije objavljeni. U svakom slučaju reč je o komplikovanoj priči.
Kako je moguće da niste bili upoznati?
- Pretpostavljam da bih bio upoznat da je bilo nešto važno. Iznete optužbe su jako teške i bez sumnje ih je potrebno ispitati, ali dosta je čudnih detalja. Ako je tačno da se sve radilo u Albaniji, kako dosad nije pronađena nijedna žrtva ili bilo ko iz tog lanca.
Ali slažete se da bi sve trebalo ispitati?
- Svakako. Potrebno je ispitati zbog čega su te optužbe bile odbijene od strane pravnika Haškog tribunala prilikom pisanja optužnice protiv Ramuša Haradinaja, a potom Dik Marti upire prstom ne u njega već u Hašima Tačija.
Zašto?
- To ne znam.
Politički sud
Izjavili ste da je Haški tribunal politički sud?
|
Znate da je atmosfera u Srbiji i dalje protiv Haškog tribunala. Slažete li se s ocenom da je to antisrpski sud?
- Haški tribunal to nije. Međutim, problem je u tome što nije bila jasna politika prema zločinu, koja je bila neophodna za konflikt na području prethodne Jugoslavije. Ta strategija je bila isključivo na tužiocima.
Hoćete da kažete da su tužioci imali pogrešnu politiku?
- To ne znam, jer zapravo nikada nisam saznao kakva je to politika zapravo bila. Po meni bi Savet bezbednosti bio ta institucija koja bi morala reći da li će se procesuirati isključivo odgovorni u vrhu države ili svi. U slučaju Haškog tribunala ta politika prema zločinu je promašila neke, sasvim jasne "mete", a tu mislim na odgovorne i iz redova Hrvata, Muslimana i Srba.
Na koga konkretno mislite?
- (smeh) Znate da ne mogu da vam odgovorim na to pitanje.
Da li je Milošević bio lukav advokat?
- Ne, nije bio lukav. Milošević je voleo da pokazuje svoje intelektualne sposobnosti, ali one su bile potpuno irelevantne za proces koji se protiv njega vodio. Ništa od toga zapravo nije pomagalo njegovoj odbrani. On je sebi bio najgori mogući zastupnik.
Zašto tako mislite?
- Mislim da Milošević nije shvatio sa kakvim je optužbama suočen, već je pokušao da se na suđenju postavi u poziciju žrtve. On je imao pogrešna očekivanja od toga u šta treba da uveri Sudsko veće, a posebno u tezu da je pred antisrpskim sudom.