Cetinjski manastir pripada gradu Cetinju
Cetinjski manastir je vlasništvo grada Cetinja, pokazuje katastarski dokument koji je objavio podgorički internet portal "Analitika". Na osnovu toga, dodaje "Analitika", gradonačelnik Cetinja Aleksandar Bogdanović nije mogao da se proglasi nenadležnim za odluku o korišćenju Cetinjskog manastira od strane Crnogorske pravoslavne crkve.
Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) od Bogdanovića je tražila da korišćenje cetinjskog manastira omogući i toj crkvi, "pod istim uslovima" pod kojima ga sada koristi Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori. Bogdanović je odgovorio da nije nadležan za takvu odluku, pa je CPC uputio na druge državne organe.
Prema listu nepokretnosti koji je objavila "Analitika", Cetinjski manastir je upisan, u obimu prava svojine 1/1, na prestonicu Cetinje, a pravo korišćenja manastira pripalo je pravnom licu "Manastir Sveti Petar Cetinje". Međutim, kako je navedeno, pravno lice pod tim nazivom ne postoji u Centralnom registru Privrednog suda Crne Gori.
Prema navodima ovog portala, još jedna činjenica ide u prilog pravu crnogorske države da raspolaže Cetinjskim manastirom. To je dokument iz 1961. godine, kojim je manastir upisan kao nepokretni spomenik kulture.
Cetinjski manastir sada koristi isključivo Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, odnosno, Mitropolija crnogorsko-primorska. Prema ranije iznesenim tvrdnjama CPC-a, među više od deset verskih zajednica u Crnoj Gori, formalno nije registrovana Mitropolija crnogorsko-primorska. Ona je, navodno, registrovana u Beogradu.
Zahtev CPC-a otvoreno podrzava predsednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić. On je gradonačelnika Cetinja pozvao da sprovodi zakon, odnosno, da i CPC omogući korišćenje Cetinjskog manastira.