Merkelova odustala od pritiska na Dodika
Nemačka želi da pomogne BiH, bez namere da nameće rešenja i vrši pritisak bilo koje vrste, utisci su predsednika RS Milorada Dodika nakon razgovora sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel. Dodik je ujedno odbacio mogućnost da se u Ustav BiH upišu nadležnosti koje su otete RS, čime bi to stanje ostalo zacementirano.
Na konferenciji za novinare koju je održao po povratku iz Berlina, Dodik je naglasio da ga nakon sastanka sa Merkelovom i njenim saradnicima posebno raduje istinska spremnost da se BiH pomogne sredstvima iz evropskih fondova.
- Gospođa Merkel je izrazila želju da pomogne evroatlantske integracije ovog prostora i da podrži veći stepen angažovanja različitih fondova EU za podršku infrastrukturnih projekata, zbog čega je neophodno da BiH dobije status kandidata za EU kako bi ta sredstva postala dostupna - rekao je Dodik.
Povodom ustavnih promena koje planiraju Nemci, Dodik je naveo da je Merkelovoj preneo stav RS da treba ukloniti diskriminaciju u pogledu kandidovanja pripadnika nacionalnih manjina za članove Predsedništva BiH.
Evropa pre Amerike
|
- Predsedništvo nije protokolarni organ kao u nekim drugim zemljama. Ono ima značajne izvršne kompetencije u oblasti spoljne politike i oblasti odbrane i u tom pogledu ostajemo pri tome da se član Predsedništva iz RS bira neposredno - kategoričan je predsednik RS.
Eventualna izmena Ustava BiH, objasnio je on, moguća je samo u smislu da se navede da se umesto "Srbin iz RS ' bira' član predsedništva iz RS".
Dodik kaže da je sa Merkelovom razgovarao i o evropskim integracijama.
- Mi ne možemo da prihvatimo da se u Ustav ugradi mehanizam po kojem bi se pitanje evropskih integracija rešavalo na nivou BiH, čime bi bili dovedeni u poziciju da Ustavni sud donosi konačnu odluku, iako se do sada pokazao kao političko-navijački organ - naveo je Dodik.
Inače, u platformi koju su potpisale muslimanske i hrvatske stranke zalaže se za uvođenje 'evropske klauzule" u Ustav BiH kojom bi se omogućilo da se svi zakoni koji se odnose na evropske integracije usvajaju prostom većinom, bez prava korišćenja entitetskog veta.
Neće ustaše u vlasti
|