Klinton za promenu Dejtona, Izetbegović podržava
Dejtonski mirovni sporazum, koji je usvojen pre petnaest godina, zaustavio je krvoproliće u Bosni i Hercegovini, ali nije rešio sva pitanja u toj bivšoj jugoslovenskoj republici i sada su neophodne njegove promene kako bi se ubrzale reforme i proces integracija BiH sa Evropskom unijom.
To je poruka većine učesnika međunarodne konferencije "Amerika na raskršću: Dejtonski sporazum i početak diplomatije 21. veka" koju je u Njujorku organizovala fondacija bivšeg predsednika SAD Bila Klintona.
"To je bio izbor između nesavršenog mira i kontinuiranog krvoprolića. Znali smo tada da je to samo početak. Naravno postavlja se pitanje da li je model koji je primenjen u Bosni primenljiv i za izazove sa kojima se suočavamo u multipolarnom svetu...", rekao je Klinton, a preneo radio "Slobodna Evropa".
Bivši američki predsednik smatra da je "osnovni nedostatak Dejtona što je u nastojanju da zaštiti legitimne interese svih strana uvažio njihove strahove dajući im pravo veta" i sada treba pomoći da se to prevaziđe.
Predsednik Hrvatske Ivo Josipović ukazao je na nužnost promena koje bi omogućile da tri naroda u BiH budu ravnopravna, kao i da se uklone prepreke na putu evropskih integracija.
Izražavajuchi nadu da će političari BiH naći pravi put da svoju zemlju odvedu u EU, Josipović je istakao da "svi shvataju da samo tri konstitivna naroda u BiH, bez ikakvog mešanja sa strane, mogu naći trajno i zadovoljavajuće rešenje.
Govoreći o položaju Hrvata, on je izrazio nadu da će reforme u BiH prepoznati to pitanje na instucionalnom nivou, ali ne prekrajanjem unutrašnjih i spoljnih granica, i da će se naći zadovoljavajuće rešenje.
Srba nema na skupu
Hrvate ja na ovom skupu predstavljao predsednik Hrvatske Ivo Josipović, Bošnjake član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, a u ime Srba koji žive u BiH nije imao ko da govori, jer nije bilo njihovih predstavnika kako ni iz BiH, ni iz Srbije. |
Izetbegović se zalaže za to da se Dejtonski sporazum menja jer je njime "stvoreno mnogo blokada".
"Sve etničke grupe se boje one druge. Zato su im potrebni mehanizam i blokade da bi sprečili prevlast drugih. Sada je vreme da se ukinu te prepreke, kao što je entitetsko glasanje", smatra Izetbegović.
Prema njegovim rečima "Srbi konačno treba da shvate da je njihova budućnost u BiH, da konačno budu spremni da prihvate jednu zemlju, da ubrzamo naš put ka EU".
Radojičić: Pomirite se sa snažnom Srpskom
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić poručio je iz Banjaluke da bi bilo dobro kada bi političko Sarajevo prihvatilo sam Dejtonski mirovni sporazum i, čak ispod deklarativnog nivoa, postojanje snažne RS.
Povodom izjave Izetbegovića da "RS treba da prihvati ujedinjenu BiH", Radojičić je rekao da je reč o jednom od mnogobrojnih skupova nevladinih organizacija za koji, nesumnjivo, vlada veća medijska pažnja jer mu prisustvuju mnoge poznate ličnosti američke i međunarodne politike. |
Ma skupu je učestvovao i bivši američki ambadsador u Zagrebu Piter Galbrajt, koji je rekao da bi alternativa bila mnogo gora, da nije bilo Dejtonskog sporazuma i da se sukobi možda ne bi okončali ni do danas.
U radu skupa, održanog na Njujorskom univerzitetu, učestvovali su bivši šef američke diplomatije Medlin Olbrajt, Klintonov savetnik za nacionalnu bezbednost Semjuel Berger, penzionisani general Vesli Klark i zamenik sekretara SAD Džejms Stajnberg.