Bivši šef CIA opet o granicama na Balkanu: "Ove nisu održive"
Bivši američki obaveštajac Stiven Mejer rekao je za "Sputnjik" da nema ničeg svetog u granicama i da se zbog toga zalaže za prekrajanje granica na Balkanu.
Istakao je i da je do zaključka da granice nisu održive došao još kad je devedesetih godina radio u regionu kao zamenik šefa CIA za Balkan.
- To je bilo mišljenje mnogo ljudi u američkoj vladi tokom Klintonove administracije koji su radili u ovom regionu, a zabrinuli smo se u vreme Dejtonskog sporazuma i manje-više nametnutih rešenja koja je Zapad imao za region - tvrdi Mejer.
Dvaput je bio u Dejtonu povodom konkretnih pitanja o kojima je Ričard Holbruk, sada već pokojni arhitekta tih sporazuma, želeo da razgovara.
Pročitajte još:
* Vučić: U regionu nema ljubavi
* Bivši šef CIA: "Na Balkanu će biti promene granica, najverovatnije prvo na Kosovu"
- Nismo uspeli da ubedimo predsednika Klintona niti Holbruka da to nije dobra ideja. Zapravo, Holbruk se veoma naljutio na nas što sugerišemo da to nije najbolji način da se ide napred. On je toliko želeo da postigne rešenje i da ga postigne brzo. Verujem da se dobar deo Dejtona ticao toga da se okonča krvoproliće u Bosni. A Milošević je želeo da udovolji Sjedinjenim Državama i govorio je u ime bosanskih Srba. Holbruk je bio veoma odlučan u vezi sa rešenjima i uverio je administraciju da je to pravi put - dodaje Mejer.
On je istakao i da je svestan da BiH nije održiva na duži rok, kao i da ona postoji na papiru, ali je zapravo fikcija.
- Moć nije u Sarajevu nego na drugim mestima - u etničkim zajednicama, u američkoj ambasadi u Sarajevu, barem kad je reč o Federaciji. Naravno, imaju veliki problem sa Dodikom. Uveli su mu sankcije. To je vrlo jadno i smešno - ističe Mejer.
Dodaje i da može da bude opasno menjanje granica, ali i da zavisi od toga kako bi se izvelo.
- Mi smo već ovde prekrojili granice. Uzmite Crnu Goru. Tamo je glasanje bilo vrlo tesno. Veliki deo sveta je priznao Kosovo, ne svi. Ni pet zemalja EU nije to učinilo. Ali to je takođe prekrajanje granice. I kao što sam rekao, Bosna zapravo ne funkcioniše baš dobro, a te granice su u suštini izmenjene. Mislim da to treba učiniti na miran način, da mora postojati neka vrsta kreativnog liderstva na Balkanu. Nema ničeg svetog u granicama. Posle okončanja Hladnog rata mnoge granice su se promenile. Granice Sovjetskog Saveza su se promenile. Čehoslovačka je promenila granice. I Nemačka je promenila granice. Svakako je moguće - kaže Mejer.
Ponovio je i da je "koliko juče" Tomislav Nikolić bio blizu da kaže da Republika Srpska treba da bude deo Srbije.
- Mislim da je takođe prisutan strah. Vučić ne želi da uvredi Brisel, ne želi da uvredi Vašington. Vučić je toliko rešen da Srbija postane deo EU da ne bi učinio ništa što bi to poremetilo. A ako pogledate ankete u Republici Srpskoj i u ovoj zemlji, postoji podrška za takvu vrstu ujedinjenja. Da, i za neku vrstu promene granica. Rama ima veoma dobar način da razbesni Srbe. Ne znam da li stvarno misli to o "velikoj Albaniji" ili samo priča o tome da bi razljutio srpske lidere. U svakom slučaju, mislim da Srbi preteruju u reakcijama, pecaju se na udicu. Srbija je svakako dovoljno jaka da se odbrani od ujedinjene Albanije - rekao je, između ostalog, Mejer.