"Hrvatska ne može u EU dok ne reši korupciju"
Evropska unija ne bi trebalo da odobri Hrvatskoj pristup u svoje redove sve dok se ta zemlja na zadovoljavajući način ne izbori sa korupcijom, piše britanski dnevnik "Fajnenšel tajms".
List primjećuje da je napredak Hrvatske na tom putu narušen korupcijskom aferom bivšeg premijera Ive Sanadera, što se smatra jednim od najvećih skandala u Hrvatskoj od kako je postala nezavisna.
"To nikako ne znači da Hrvatska ne pripada EU, naprotiv. Ali, jedna od karakteristika evropskog bloka jeste da je njegov uticaj daleko jači na zemlje dok su izvan nego unutar bloka, što je u situaciji kada neke zemlje treba naterati da sprovedu krupne reforme, očito slaba tačka", primjećuje list.
Bugarska i Rumunija, koje su imale problema u uspostavljanju vladavine prava, postale su članice EU 2007. godine, dok je njihov program borbe protiv korupcije još bio u toku.
"Od tada su na tom polju ostvarile tek neznatan napredak. Pouka je da se sa problemima te vrste daleko bolje razračunava pre nego što se `pojede šargarepa članstva`. Pa ipak, najveća opasnost od preuranjenog prijema Hrvatske u redove EU je što bi to moglo da okrene Uniju protiv daljeg širenja, što bi bila sramota", naglašava "Fajnenšel tajms".
Britanski dnevnik smatra da je politika proširenja EU jedan od njenih najvećih uspeha, jer je omogućila uspostavljanje demokratije i vladavine prava u zemljama čija je istorija obilovala autokratijom i nestabilnošću.
Prema pisanju lista, jasno je da je EU zainteresovana da se načela demokratije i vladavine prava ukorene širom Balkana i da požurivanje članstva Hrvatske ne bi smelo da taj širi strateški cilj dovede u opasnost.
"Hrvatska, ako želi da se bez ovih problema priključi EU, mora da pokaže da raspolaže snažnim mehanizimima za borbu protiv korupcije u javnom sektoru, ali i voljom da ih primeni. Merodavna istraga o navodnim kriminalnim radnjama bivšeg premijera je neophodna, ali ne i dovoljan uslov za ulazak Hrvatske u evropski blok.
Zagreb mora ubedljivo i odsečno da pokaže da je za sobom ostavio rasprostranjenu kulturu korupcije i nekažnjivosti", zaključuje "Fajnenšel tajms".