Pahor trgovao sa Amerikancima: Usluga za uslugu
Iz jedne od depeša SAD koje je objavio "Vikiliks" proizilazi i da je slovenački premijer Vašingtonu nudio lak pristup liderima zapadnog Balkana, za neke "sitne usluge" što je protivno slovenačkom zakonu. Pahor poriče da je "trgovao" sa SAD, a lider opozicije Janez Janša traži da se protiv Pahora podigne krivična prijava.
Slovenački mediji objavili su da je SAD ucenjivala Sloveniju da ako susret sa predsednikom Barakom Obamom može da se ostvari pod uslovom da Slovenija prihvati jednog zatvorenika iz Gvantanama.
Međutim, dopisnica portala 24ur.com došla je do depeše otpravnika poslova američke ambasade u Ljubljani Bredlija Fridena, iz koje se vidi da Slovenija nije bila ucenjivana već je zapravo "trgovala" sa SAD.
Naime, u depeši koju je Friden, posle razgovora sa slovenačkim premijerom Borutom Pahorom, poslao SAD, navodi se da je Pahor 2009. godine Fridena zamolio za razgovor tokom kog je američkom diplomati rekao da će vladi predložiti prihvatanje zatvorenika iz Gvantanama i pitao ga "kakva je američka ponuda".
Pahor nije znao da slovenačko zakonodavstvo ne dozvoljava ovu vrstu ponuda, na šta ga je Friden i upozorio, dodavši da treba promeniti slovenački zakon. Slovenački premijer je izrazio svoju spremnost da i za to zamoli vladu, a onda je "blago, ali nesumnjivo" povezao uspeh preseljavanja gvantanamskih zatvorenika sa susretom sa predsednikom Obamom.
Pahor je Fridenu rekao da bi mu 20 minuta susreta sa Obamom omogućilo da pitanje zatvorenika predstavi kao akt podrške Slovenije njenom najvažnijem savezniku SAD i dokaz ponovo oživljenih bilateralnih odnosa.
Američki otpravnik poslova i slovenački premijer su, tom prilikom, razgovarali i o zapadnom Balkanu. Pahor je spomenuo da su mu lideri zapadnog Balkana lako dostupni, piše 24ur.com.
Friden je posle toga u depeši napisao da Slovenija povodom američkih interesa na zapadnom Balkanu nudi SAD prednosti: "Slovenci imaju zbog zajedničke istorije nagonski osećaj za političke nijanse u regionu, Slovenija je jako aktivna u regionu na političkom nivou, ali i na nivou nevladinih organizacija".
Inače, Friden je u depeši zapisao i da mu se ta, već druga poseta slovenačkog premijera ambasadi SAD u Ljubljani otkako je preuzeo vođenje vlade, činila neobičnom, ali i kao pokazatelj da premijer želi da neguje američko-slovenačke odnose.
Pre nego što su slovenački mediji danas objavili depešu iz koje se vidi da je premijer Borut Pahor "trgovao" sa odpravnikom poslova američke ambasade u Ljubljani, Pahorov kabinet je saopštio da ni predstavnici Slovenije, ni sam premijer, nisu nikada povezali prijem zatvorenika iz Gvantanama sa posetom predsedniku Baraku Obami, niti bilo kojim drugim pitanjem.
"Upravo tako, premijer Borut Pahor ili predstavnici Slovenije takvo očekivanje nisu nikada izrazili ili istakli", saopštio je premijerov kabinet dan pre no što su slovenački mediji objavili depešu iz koje se vidi suprotno.
To je juče tvrdio i portparol slovenačkog ministarstva spoljnih poslova Milan Balažic koji je na konferenciji za štampu rekao da "nije bilo nikakvog trgovanja ili pritisaka", kao i da Slovenija sa SAD ima savezničke odnose i sa njima razgovara, "a nikako se ne radi o uslovljavanju ili pritiscima".
Lider slovenačke opozicije, Janez Janša, traži od tužilaštva da podigne optužnicu protiv premijera Boruta Pahora zbog političke korupcije. "Borut Pahor je na ustanovljenom mestu konkretno politički trgovao", saopšio je Janša.
Janša je rekao da načelno smatra da nije dobro da takve depeše dođu u javnost, jer naprave više štete nego koristi, ali i tvrdi da u vreme kada je on bio premijer Slovenije takvog trgovanja nije bilo i da je tada Slovenija mogla, bez teškoća, da dobije termin za posetu američkom predsedniku.