Za odbranu dinara ostalo samo 100 miliona
Devizne rezerve Srbije su posle više godina pale ispod 10 milijardi evra, centralna banka je od početka godine potrošila skoro dve i po milijarde evra na odbranu kursa, a država se približila granici kada deviznim rezervama više neće moći da brani dinar, upozoravaju stručnjaci.
Prema majskom dogovoru Vlade Srbije i MMF-a, centralna banka ima maksimalno dve i po milijarde evra za odbranu dinara, što bi značilo da nam je ostalo još oko 100 miliona. Posle toga će centralna banka morati da pusti kurs da samostalno pliva, a u sadašnjim okolnostima to može ići samo nadole.
Pad dinara nije pojava koja baš nikome ne odgovara. Naime, država namerno dopušta taj trend jer time puni budžet i stimuliše izvoz, ali je ta igra relativno opasna u okolnostima kad kurs više nije pod kontrolom, baš kao ni srpska inflacija koja je najviša u Evropi.
Ekonomski analitičar Milan Ćulibrk ističe da postoji ozbiljan problem između Vlade i centralne banke.
Slede nova poskupljenja
|
- Pre godinu dana su optuživali NBS da je potrošila milijardu i po evra za odbranu neodbranjivog kursa, a sada je optužuju što ne interveniše više iz tih istih rezervi - kaže Ćulibrk.
Ekonomista Mlađen Kovačević smatra da će nagli pad dinara uticati na inflaciju, što će dodatno urušiti ionako mizeran standard građana.
- Zbog pada vrednosti dinara doći će i do rasta cena, mada ne treba očekivati dramatično divljanje jer je platežna moć građana Srbije na rekordno niskom nivou.
Stoga prodavci nisu u poziciji da dodatno povisuju cene proizvoda jer nemaju kome da ih prodaju - ističe Kovačević.
Dinar prosečno od kraja 2008. gubi jedan odsto svoje vrednosti svakog meseca, a evro sada vredi 106,9 dinara.