Ćevapčići u centru Pekinga
Zvuči neverovatno, ali Kinezi u centru Pekinga odnedavno u slast ne jedu samo njihove, tradicionalne specijalitete, već i srpski pasulj, ćevapčiće i pljeskavice u lepinji.
Istovremeno, već je postala tradicija da se svakog petka naši u ovom gradu okupljaju upravo u ovoj kafani na "čašici razgovora" i "srpskoj gozbi".
- Srpski roštilj je zasluga Aleksandra Uskokovića, jednog od svega 200 Srba koji čine srpsku dijasporu u najmnogoljudnijoj zemlji na planeti.
A otkad je otvorio dva kioska s našom hranom, postalo je nepisano pravilo da se okupljamo upravo kod njega na pasulju i druženju - priča Zoran Bogdanović, uspešni biznismen i poslanik Skupštine dijaspore za Kinu i celu Aziju.
- Sve do 80-ih godina prošlog veka, u Kini su boravile isključivo naše diplomate i službenici u preduzećima koja su tamo bila angažovana.
Situacija se drastično menja početkom devedesetih, kad odlazi prava ekonomska emigracija, pa već sada imamo desetak uspešnih privatnih firmi gde su Srbi vlasnici, a zatim i 30-ak sportista, trenera i studenata - priča Zoran Bogdanović, vlasnik najvećeg privatnog preduzeća u Kini s prostora nekadašnje Jugoslavije.
Prema njegovim rečima, srpska zajednica na području cele Azije broji oko 2.000 ljudi, a u Kini ih je oko 200.
Međutim, sve ih povezuje želja da i u tuđini se drže zajedno.
- U Šangaju već postoji Srpski klub, a u fazi smo osnivanja istog i u Pekingu.
Srpski treneri najtraženiji
|
Istovremeno, u septembru će početi s radom prva srpska dopunska škola, tako da polako, ali sigurno idemo napred. Kina je zemlja s mnogo potencijala i svi ekonomski pokazatelji Ujedinjenih nacija pokazuju da je reč o zemlji koja beleži nezapamćen privredni rast. Ta činjenica otvara mnogo poslovnih mogućnosti, tako da je i sve više mladih iz svih krajeva sveta, pa i Srbije koji zarađuju predajući engleski jezik koji je pravi hit u Kini.
Naš sagovornik objašnjava da su Kinezi i dalje sentimentalno vezani za Srbe, ali da nas i dalje pamte preko Tita i ondašnje SFRJ.
- Zvuči neverovatno, ali filmovi "Valter brani Sarajevo" i "Most" su i dalje među najgledanijima. Mislim da nema Kineza koji vam u strofu neće otpevati pesmu "O bela ćao" iz filma "Most".
S druge strane, najpopularniji stranac u ovoj zemlji je i dalje Bora Milutinović zato što je jedino njemu uspelo da kvalifikuje Kinu na Svetsko prvenstvo u fudbalu. Mada je od tada prošlo osam godina, svi i dalje gledaju u njega kao u Boga - ističe Bogdanović.
Na molitvu u rusku ambasadu
|