Nedelja 14. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 28.10.2018.
18:33
b92.net, Vestionline A

Svi krenuli za Rusima - jagma za zlatom, dolaru otkucava

Centralne banke širom sveta gomilaju zlato kao alternativu američkom dolaru.

pixabay.com
 

Dolar je već "oklevetan" da je podriven američkom agresivnom trgovinskom politikom i geopolitičkom nesigurnošću. Potražnja za zlatom je u prvom tromesečju 2018. godine među centralnim bankama porasla za 42 odsto, pokazuje statistika Svetskog veća za zlato (VGC). Rusija i Turska su najveći kupci. 

Centralne banke su skupile oko 193,3 tona zrna, što je povećanje od 8 odsto sa 178,6 tona u istom periodu prošle godine. U prvoj polovni 2018. godine centralne banke su uvećale svoje vrednosti zlata na 1,36 biliona dolara (američkih trliona). Analitičar VGC kaže da je glavni razlog želja za de-dolarizacijom. 

- SAD su dugo koristile dolar kako bi vršile pritisak na konkurente. Ovo je uvek izazivalo bes kod drugih. A sada je borba protiv dolara stigla do Evrope - kaže analitičar Eldiar Muratov. 

- I Rusija je povećala kupovinu zlata i uvećava svoje zlatne rezerve - dodao je on.

Prema Muratovu, slična strategija se sada primenjuje u mnogim zemljama Evrope i Azije. Kina, Turska, Venecuela, Iran, Katar i Indonezija su usmerene na de-dolarizaciju ekonomije i spoljne trgovine. Sve ove zemlje znatno povećavaju svoje rezerve zlata, kaže ovaj stručnjak.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2025 © - vesti online