Afera sa GMO sojom: "Ovo je osveta bivših republika zašto što srpska privreda jača"
"Afera sa GMO sojom u Makedoniji iskontruisana je da bi se sprečio i otežao izvoz srpskih brendova u članice CEFTA", uveren je genetičar Tomislav Živanović.
Živanović, koji je i profesor Poljoprivrednog fakulteta, naime isključuje mogućnost da je srpska fabrika "Sojaprotein" isporučila Makedoniji genetski modifikovanu soju.
- To je teorijski i tehnički nemoguće. ''Sojaprotein'' ima najsavremeniju laboratoriju za ispitivanje soje, u kojoj se, nakon preuzimanja od proizvođača, obavezno zatvara i plombira - rekao je on.
Živanović je izrazio sumnju u navode makedonske Agencije za hranu i veterinarstvo, koja je, ukazuje, najpre saopštila da je pronađena tona GMO soje, nakon čega je rečeno da se radi o 500 kilograma, da bi na kraju nestao uzorak za ispitivanje.
- Logično je da se uzorak vrati proizvođaču da bi utvrdio da li soja sadrži GMO. A sumnjivo je i to da je istog dana, navodno, otkrivena GMO soja i da su referentne laboratorije to utvrdile - primećuje genetičar.
Živanović je naglasio da fabrika "Sojaprotein" iz Bečeja već desetak godina sarađuje sa švajcarskim brendom "Nestle", koji, kaže, nikada nije imao primedbe na isporučenu robu, dok je Srbija, podseća, slične probleme imala i sa izvozom brašna u Makedoniju.
U tom kontekstu tendencioznim ocenjuje što se nepravilnosti kod srpskih brendova otkrivaju, kaže, jedino u zemljama u okruženju.
- To se dešava u trenutku kada Srbija ima suficit u budžetu. Ako možemo da opstanemo na švajcarskom tržištu, zašto ne bismo mogli u okolnim zemljama. Ovo je na neki način ''osveta'' bivših republika za podizanje srpske privrede i industrije - smatra Živanović.
Na pitanje ima li uopšte GMO soje u Srbiji, kaže da je možda ima u minimalnim količinima, budući da se godišnje kontroliše između 10 i 15 hiljada hektara, a da se soja proizvodi na nekoliko puta većoj površini.
- Prošle godine kontrolisano je 10.000 hektara, a na 27 hektara je otkrivena GMO soja - kaže Živanović i dodaje da je to manje od 0,3 promila ukupne proizvodnje.