Da li je Turska u teškoj ekonomskoj situaciji?
U Turskoj je u protekloj godini privredni rast iznosio 7,4 odsto, ali brojni ekonomisti sumnjaju da taj podatak predstavlja stvarno stanje turske privrede, pa se postavlja pitanje da li je Turska u teškoj ekonomskoj situaciji, piše Dojče vele.
Erdogan pod velikim pritiskom
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je pod velikim pritiskom između ostalog i zbog ekonomske situacije.
Iako Erdogan kritikuje finansijska tržišta, agencije za rejting i sopstvenu Centralnu banku, postavlja se pitanje da li je sve to samo predizborna kampanja ili je Turska u teškoj ekonomskoj situaciji?
Kako je za DW kazao profesor za međunarodne ekonomske odnose na Univerzitetu Konstanc Erdal Jalcin, turska lira je stalno gubila na vrednosti, što predstavlja problem za zemlju koja više uvozi nego što izvozi.
Stopa inflacije trenutno iznosi oko 11 odsto, a to je više nego duplo više od pet procenata koje je turska Centralna banka sebi postavila kao cilj.
- Turskoj treba strani kapital kako bi održala privredni rast zasnovan na potrošnji - kazao je Jalcin i dodao da je "poverenje ulagača sve manje, a to je tempirana bomba".
Pročitajte još:
*Erdogan besan: Ovo je izvor sveg zla
*Erdogan šokira, ruši berze: I banka će biti pod mojom kontrolom
Turski predsednik je ranije izjavio da su visoke kamate "izvor svakog zla" i dodao da će pojačati kontrolu Centralne banke ukoliko pobedi da izborima.
Kako su naveli, Erdogan na taj način vrši pritisak na formalno nezavisne finansijske kontrolore da smanje kamate i kod jednog dela birača dobija poene, dok tržištima kapitala u inostranstvu šalje katastrofalan signal, jer lira gubi na vrednosti.
Pitanja o kreditnoj sposobnosti
Dobit od turskih državnih obveznica je porasla na rekordni nivo, što znači da ulagači nisu spremni da Turskoj pozajmljuju novac po dosadašnjim uslovima.
Erdogan je u cilju prikupljanja poena na unutarpolitičkom planu reagovao generalnim razračunavanjem.
- Špekulanti devizama, kamatni lobiji i neprijatelji Turske pod velom agencija za rejting nisu naša stvar - rekao je ranije Erdogan u obraćanju predstavnicima preduzeća.
Kako je ocenio ekonomista Jalcin, Erdogan koristi jake reči, ne obazirući se na kolateralnu štetu, ali ovaj put bi "zaista moglo da pukne".
- Ako turska lira bude i dalje gubila na vrednosti može doći do Fire Sale, što znači da strani kapital napusti zemlju u roku od nekoliko dana - ocenio je on.
Jalcin je dodao da Erdogan to ne može da spreči, čak ni kontrolom tokova kapitala.
- Ekonomska istina je da se Turska nalazi pred teškim vremenima - kazao je on i dodao da će doći do "insolventnosti i bankrota za preduzeća i porodice".
- Politika, bazirana na zaduživanju, ne može dugoročno da funkcioniše - zaključio je Jalcin.