Savić: Vraćanje penzija je jedino rešenje, predugo traje odricanje
Profesor na ekonomskom fakultetu Ljubodrag Savić smatra da je ukidanje Zakona o privremenom umanjenju penzija jedino rešenje. Četiri godine odricanja, prema njegovim rečima, predug su period za penzionere u Srbiji.
Međunarodni monetarni fond predložio je Vladi Srbije da ukine Zakon o privremenom umanjenju penzija što za premijerku Anu Brnabić nije prihvatljivo rešenje. Sličnog stava je i predsenik Vučić koji je rekao da će se sa odlukom o usklađivanju penzija sačeti dok se ne vidi kakvi će biti efekti privrednog rasta za tri meseca.
Profesor Savić nema dilemu - Zakon o privremenom umanjenju penzija treba ukinuti.
- Jedno jedino je rešenje, a to je da se vrati na situaciju kolike su penzije bile 2014. kakvo je tada bilo rešenje, i to treba primeniti na ove četiri godine i doći do iznosa koliko bi one bile da nisu bile umanjene - naveo je Savić za N1, ocenjujući da je takvo rešenje i principijelno, i pošteno.
Savić pretpostavlja da je MMF sugerisao ukidanje pomenutog zakona iz uverenja da bi povećani prihodi penzionera doveli do veće tražnje, a samim tim i ubrzanja privrednog rasta.
On, međutim, upozorava da se povećana tražnja može mahom podmiriti robom iz uvoza, i da u pretgodnom periodu uvoz raste po bržim stopma od izvoza. Problem je, kako kaže, i u tome što politika jakog dinara stimuliše uvoznike, a destimuliše izvoznike.
- Srpsku privredu neće oporaviti industrija motanja kablova u kojoj radnici rade za 25.000 dinara mesečno. Vlada bi trebalo da stimuliše proizvodnju kvalitetnijih proizvoda - smatra Savić koji je uveren da bi sa takvom promenom pristupa srpska privreda mogla da raste po stopama većim od pet odsto godišnje.
On podseća da BDP Srbije u velikoj meri danas zavisi od poljoprivrede koja je "fabrika pod otvorenim nebom" i nosi sa sobom dosta neizvesnosti.