Šta ojačani dinar znači za građane Srbije?
Posle objave Blumberga da je dinar druga najbolja valuta u svetu, ekonomisti objašnjavaju šta to znači.
Kako navode, to pre svega znači da ulaganje u srpsku valutu predstavlja jedno od najisplatljivijih ulaganja u svetu.
A šta ojačani dinar znači za građane?
Jedan, ali koliko tačno vredan? Njujorška agencija Blumberg zaključila da je srpski dinar druga valuta u svetu s najboljim performansama u proteklih 12 meseci. To ne znači i da je stabilan, za izračunavanje stabilnosti postoje neke druge formule, objašnjavaju stručnjaci.
- Kada primenimo te formule vidimo da je dinar manje stabilan od proseka valuta u centralnoj i istočnoj evropi tabilniji su recimo hrvatska kuna, makedonski denar, bosanska marka, ali ako se ulaže u dinarske hartije od vrednosti može mnogo da se zaradi i to je ono što Blumberg poručuje investitorima, a zašto - zato što je dinar relativno ojačao tokom prethodnih godinu dana - objašnjava ekonomista Milojko Arsić.
Kratka, novija, istorija dinara otkriva da je evro 2010. prvi put prešao stotku. 2012. godine dinar je bio četvrta najlošija valuta u konkurenciji 178 zemalja, a čuvenu psihološku granicu od 120 dinara evro je prvi put probio 2015. Posle dodatnog slabljenja srpske valute u 2016. kurs je prošle godine u ovo vreme bio 124 dinara za evro, a sada je 118. Dakle, to je kažu dokaz da dinar trenutno spada u grupu valuta koje su najviše ojačale. Deo stručne javnosti prognozira da će dinar biti stabilan i da do kraja 2018. kurs evra nijednog trenutka neće preći 121,5 dinara.
On dodaje i da je dobro što je ulaganje u dinar sigurno ali nije dobro što je dinar ojačao i što imamo veće kamatne stope nego druge zemlje jer konačno ono što je zarada za investitore to je za nas trošak.
- Da je dobro jačanje valute, valutni ratovi se ne bi vodili zbog toga što neke zemlje namerno slabe svoju valutu, a to se radi da bi imalo dugoročnu posledicu na rast privrede - dodaje Arsić.