Sreda 1. 5. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Petak 09.03.2018.
12:57
www.dw.com A

Nemački dizelaši još daleko od Srbije

Dok Nemačka čeka da se odmota klupko oko automobila sa dizel-motorima i vidi da li će u nekim gradovima oni biti zabranjeni, u Srbiji se pitaju da li će sada jeftiniji automobili iz te zemlje doći baš u njihove ruke, piše Dojče vele.

A. Čukić
Foto: Ilustracija

Dragan Nikolić već devet godina uvozi automobile iz Italije. Novost da nemački gradovi mogu da proteraju automobile sa dizel-motorom, uopšte ga nije potresla. Njemu kao uvozniku iz Italije ni niže cene iz Nemačke ne mogu da pariraju jer se u Srbiji ta klasa automobila, kaže, vrlo retko kupuje.

"Deo tih vozila sigurno će doći do nas, ali ta klasa automobila koja se izbacuje iz Nemačke, više će biti dostupna zemljama EU koje imaju veći standard kao što su Bugarska, Mađarska, Rumunija, Poljska, Češka. Zato što one imaju manje dažbina i troškova što se tiče uvoza polovnih automobila, a mi imamo dodatne troškove - akcize, uvoz, carine, što za neko vozilo Euro 4, Euro 5 iznosi od hiljadu, hiljadu i po evra, pa na gore - čak do 5.000 evra. To je nama nedostupno i mislim da nama neće to mnogo da poremeti tržište", kaže ovaj prodavac.

Cene u Srbiji - najniže moguće

Cene automobila Nikolić komentariše kao već dotaknuto dno: "Donja granica više ne postoji, ovo je već dno, najniže cene po kojima mogu da se prodaju automobili kod nas. Jer ako pogledate nemačke sajtove za prodaju automobila i pogledate naše -  to je ta cena, jer u naše cene su već uračunate sve te dažbine, carina, uvoz itd. Ništa se ni sada neće promeniti", tvrdi Dragan Nikolić.

Kada se uveze automobil u Srbiju, prilikom uvoza plaća se carina - ukoliko je vozilo iz EU sa obrascem EUR1 - plaća se samo 20 odsto, a ako nema taj obrazac, dodatnih 12 procenata. Za automobile koji nisu iz EU, već recimo iz Švajcarske, plaća se 33 odsto. Tom prilikom potrebno je platiti i eko-taksu, nakon čega se radi kontrola Agencije za bezbednost saobraćaja, što je takođe trošak od oko sto evra.

"Mnogo bih voleo kad bi odmah kod nas došli automobili sa Euro 6 motorima, a svi ostali da se izbace - jer to je i za mene manje posla, a veća zarada. Međutim, kod nas ljudi na žalost kupuju automobile od hiljadu-dve evra, a meni kao prodavcu je zarada na te automobile smešna", kaže jedan drugi prodavac na auto-pijaci u Nišu.

Šta se više kupuje u Srbiji - dizelaši ili benzinci? 

Šta se više kupuje u Srbiji - dizelaši ili benzinci? Prodavci kažu da su benzinci bolji, a kupci uglavnom traže dizelaše. Statistike od prošle godine međutim pokazuju da je od 150.000 uvezenih vozila u Srbiju, samo 40.000 kupljenih vozila na benzin.

U Auto-moto savezu Srbije (AMSS) za DW takođe kažu da promene sa automobilima na dizel-gorivo u Nemačkoj neće ozbiljnije promeniti sliku u Srbiji - bar ne na kraće staze, jer je najveći broj vozila uvezen iz Italije.

S druge strane, očekuje se da se u narednih pet godina popravi prosek starosti polovnih vozila iz uvoza, kao i da cene automobila iz Nemačke padnu - ali ne u skorije vreme. Kada je reč o regulativi u Srbiji, prema Uredbi o uvozu, najstarije vozilo kome je dozvoljeno da bude na putevima Srbije je automobil sa EURO 3 motorom, kažu u AMSS.

Prosečna starost automobila u Srbiji je između 13 i 14 godina, i starija vozila iz uvoza ne mogu da prođu tehnički pregled, dok mlađa uvezena vozila sa EURO 3, EURO 4 motorom su uglavnom u dobrom stanju. Međutim, dobro stanje automobila nema isto značenje u Nemačkoj i u Srbiji. To se pre svega odnosi na ekološke standarde.

Kako podseća Dragana Vukadinović iz ekološke organizacije Plant, "Srbija je potpisnik Kjoto-protokola i drugih konvencija koje se tiču ekoloških standarda, ratifikovala je te konvencije. Međutim, dok ne dođe do otvaranja poglavlja 27 u fazi pristupanja EU, sve to što smo učinili do sada je nedovoljno. Otvaranjem poglavlja 27, Srbija će jednostavno morati da prilagodi svoju zakonsku regulativu i da je poštuje".

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online