Srpsko voće iz Arilja stiže do Amerike
"Drenovac", porodična firma iz okoline Arilja osnovana pre 26 godina, danas je lider u primeni inovativne i najsavremenije tehnologije sušenja voća - liofilizacije, kojom se dobija hranljiv, ukusan i potpuno prirodan proizvod bez bilo kakvih dodataka. Kompanija izvozi oko 50 odsto proizvodnje na tržišta Evrope i Amerike.
- Naša kompanija bavi se otkupom, preradom, zamrzavanjem, sortiranjem i prodajom voća koje se na tržištu može naći kao duboko zamrznuto, liofilizovano i čokoladirano - rekao je Nemanja Bojičić, menadžer za kvalitet i bezbednost proizvoda u kompaniji "Drenovac".
Podseća da se u prvim fazama razvoja firma bavila isključivo otkupom voća, skladištenjem i zamrzavanjem.
- Prodaja duboko zamrznute maline bila je kompaniji glavni oslonac u ostvarivanju značajnih poslovnih rezultata, ali je vremenom došlo do zasićenja na tržištu zbog pojave velikog broja preduzeća iste delatnosti. Zbog takvih tržišnih uslova, vlasnik kompanije odlučio se za inovativna rešenja i primenu novih tehnologija u poslovanju - istakao je Bojičić.
Objašnjava da je duboko zamrznuta malina u svetu prepoznata kao dragocena sirovina za dobijanje brojnih gotovih proizvoda.
Pročitajte još:
* U Srbiji posluje oko 200 hrvatskih preduzeća, investicije vredne 750 miliona evra
Međutim, u toj ponudi nije bilo lako prepoznati nešto retko i specifično, što kompaniji može pružiti šansu za dodatni razvoj i unapređenje konkurentnosti. Odgovor je vlasnik "Drenovca" našao u liofilizaciji, novoj tehnologiji sušenja voća.
- Izazov je bio veliki, jer je tehnologija bila izuzetno skupa i nepoznata, a u Srbiji nije bilo stručnjaka koji su je primenjivali u prerađivačkoj industriji. Vlasnik preduzeća prepustio se riziku i počeo primenu nove tehnologije. Uz početničke teškoće, izazove i nepoznanice, ali uz veliku podršku porodice i zaposlenih, menadžment "Drenovca" uspeo je u svojim namerama - 2011. godine, prava liofilizacija je startovala i počela polako da uvećava promet u kompaniji - ističe menadžer za kvalitet i bezbednost proizvoda.
Sama tehnologija vrlo je komplikovana jer predstavlja proces sušenja voća koji se odvija u dve faze, i to primarno sušenje - namirnica se najpre zamrzne, a zatim se količina otopljenog leda smanjuje postupkom sublimacije, i sekundarno - vrši se desorpcija do vrednosti koja neće više podržavati rad mikroorganizama ili hemijske reakcije.
Na ovaj način dobiju se hrskavi suvi plodovi koji su sačuvali najveći deo korisnih hranljivih sastojaka uključujući i vitamin C, koji se vrlo lako gubi prilikom klasičnog sušenja.
Kroz različite programe podrške, kompanija "Drenovac" je postepeno razvijala promociju svojih novih proizvoda i uspela da bude prepoznata kao proizvođač kvalitetnog liofilizovanog voća.
Posle nekoliko meseci, nakon aktiviranja liofilizacije u kompaniji "Drenovac", poznati proizvođači zdrave hrane počeli su iz Arilja da se snabdevaju sirovinama za ovsene kaše, med, musli, konditore i druge proizvode.
Malina iz Arilja pronašla je jedan zanimljiv put do gotovog proizvoda, a za sobom je u liofilizaciju povukla i ostale vrste voća: kajsiju, jagodu, šumsku borovnicu, višnju, šljivu, jabuku i druge, jer su kupci hteli da koriste i druge vrste voća.
Razvojem tehnologije i pripreme proizvoda, kompanija je od liofilizovanog voća napravila još dodatnih proizvoda - čokoladirano voće, liofilizovane voćne komadiće i prahove.
Usled povećanja prodaje na domaćem tržištu, ali i rasta izvoza, preduzeće je proširilo svoje kapacitete za još dva liofilizatora.
- Primenom savremenih tehnologija kao što su lasersko prebiranje i liofilizacija i velikim trudom svih zaposlenih u kompaniji danas se dobijaju proizvodi visokog kvaliteta koji su u skladu sa najzahtevnijim standardima - IFS Food, Global GAP, Kosher, Organic - rekao je Bojičić.
Fabrika sada zapošljava 35 radnika i planira dalje proširenje poslovanja, oko polovine proizvodnje izvozi u EU i SAD i teži da osvoji nova tržišta, u čemu očekuje podršku Privredne komore Srbije.
Saradnja sa PKS, po rečima Bojčića, odvija se uspešno i doprinosi kompaniji da bude u toku sa trenutnim dešavanjima i dobije pomoć u poslovnom smislu.
Podrška Privredne komore
Privredna komora Srbije pružila je kompaniji "Drenovac" podršku, a zahvaljujući stručnoj službi Regionalne privredne komore Zlatiborskog upravnog okruga (RPK Užice) bliže su prepoznate potrebe kompanije.