U Srbiji posluje oko 200 hrvatskih preduzeća, investicije vredne 750 miliona evra
Privrednici Hrvatske i Srbije imaju interes za boljom ekonomskom saradnjom dve zemlje, a poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića otvara nove perspketive ekonomskih veza dve zemlje, istakli su danas u Zagrebu predsednici Hrvatske gospodarske komore (HGK) i Privredne komore Srbije (PKS), Luka Burilović i Marko Čadež.
Burilović je najavio da će HGK idućeg meseca u Beogradu otvoriti svoje predstavništvo, kao i da će ustupiti PKS mesto u instituciji HGK. On je naglasio da su hrvatski privrednici zainteresovani za proširenjem saradnje.
- Politički razvoj događaja ima svakako uvek uticaj na privredni razvoj i zato je važna saradnja dve komore u cilju da privreda nađe svoj put i utiče na formiranje bolje ekonomske budućnosti dve zemlje - naglasio je Burilović.
On je poručio da HGK i njene članove od svih politika zanima isključivo ekonomska. Burilović je naglasio da Srbija i Hrvatska, i pored problema prošlosti, imaju i imaće uvek poslovne interese.
Podsetio je da oko 200 hrvatskih preduzeća posluje u Srbiji i da je sa 750 miliona evra investicija Srbija postala četvrta najznačajnija zemlja za hrvatske investicije. Takođe je ukazao i na trgovinsku razmenu koja je prevazišla nivo od milijardu evra.
Predsednik PKS naglasio je da poseta predsednika Vučića otvara nove perspektive za jačanje ekonomskih veza dve zemlje. Ukazao je da je ekonomija u celom regionu uvek išla ispred politike, a da je konstruktivni dijalog uvek donosio dobro.
- Poruka stabilnosti je za privredu itekako značajna - podvukao je Čadež.
Rekao je da je želja da statistika ima bolje rezultate, i da hrvatska bude više otvorena za srpske investicije.
- Želimo da lista srpskih investitora u Hrvatskoj bude sve duža. Srbija ima kompanije koje su sposobne da investiraju van zemlje i ispunjavaju standarde najvećih tržišta - naglasio je Čadež.
On je rekao da su mnoge kompanije već u Evropi iako srpska privreda ima još puno posla pred sobom da bi se prilagodila tržištu EU, kojem teži.
- Naši problemi nisu mnogo različiti. Isto kao u Hrvatskoj, ni u Srbiji ne želimo da vidimo autobuse sa kvalifikovanom radnom snagom koji odlaze u Nemačku, a vraćaju se prazni - istakao je Čadez.
On je kazao da bi srpski i hrvatski privrednici trebalo da stvaraju zajedno velike regionalne kompanije, koje su u stanju da se bore i budu konkuretni na svim tržištima.