Panika u Austriji: Ako otvorimo, doći će 150.000, najviše Hrvata
Fenomen masovnog iseljavanja iz Hrvatske u međuvremenu nije ostao neprimećen ni u Austriji.
Ta zemlja do 1. jula ove godine na snazi i dalje ima neka ograničenja kada je reč o slobodi kretanja hrvatskih radnika unutar Evropske unije.
U žestokom napadu na novu austrijsku vladu kancelara Sebastiana Kurca, koja je sastavljena od njegove reformirane Narodne stranke i desno-ekstremističke Slobodarske stranke (FPÖ), lider socijaldemokrata i donedavni kancelar Kristian Kern je baš građane Hrvatske izdvojio kao potencijalnu opasnost za tržište rada u alpskoj republici.
Kako navodi bečki list Kurir, Kern je ekonomski program nove vlade napao kao "program osiromašivanja", u kojem će se sprovesti "razgrađivanje socijalnih prava" i "tržište jeftinog rada". Naročito se na meti njegovih kritika nalazi najavljeni potez austrijske vlade da će se preko liste deficitarnih zanimanja austrijsko tržište rada posve otvoriti za članice EU-a.
Tu se pak konkretno spominje Hrvatska, za čije građane do 1. jula ove godine i dalje važe neka ograničenja u slobodi kretanja radnika, pa Kern podseća da "potpuno otvaranje tržišta rada nikad nije bila leva pozicija". To je i odgovor na kritike iz vlastite stranke koje su Kernu zamerile ksenofobiju.
Još oštriji je bivši šef austrijskih sindikata Cerner Mun koji vladi zamera što nije u Briselu još za dve godine pokušala produžiti postojeća, iako ne baš velika, ograničenja za uvoz radnika iz Hrvatske. "U zemlju će tako ući hiljade jeftinih radnika s istoka EU. Vlada je u stvari odlučila da otvori novu balkansku rutu", kaže Mun za Kurir.
Lider socijaldemokrata Kern predviđa da će u sledećih pet godina u Austriju doći oko 150.000 radnika, uključujući i njihove porodice, kao i da će većina njih biti iz Hrvatske. On smatra da cilj vlade treba da bude smanjenje stope nezaposlenosti od 5,4 odsto kao i izostanak pritiska na postojeću radnu snagu u Austriji kroz uvoz jeftinih radnika.