Oni jedini nisu u EU, a imaju evro: Šta će sad Crnogorci?
Crna Gora je jedina zemlja koja nije članica EU a koja kao zvaničnu valutu koristi evro. Ta zemlja će u pregovorima sa zvaničnim Briselom, kako ističu u crnogorskoj Centralnoij banci (CBCG), tražiti da zadrži taj status, uz modifikaciju mastrihtskih kriterijuma koji nisu primenjivi.
Viceguvernerka CBCG-a Milica Kilibarda posebno ukazuje na kriterijum deviznog kursa.
- Očekujemo da će taj kriterijum biti zamenjen nekim drugim, koji bi trebalo ispuniti - rekla je Kilibarda, koja je šefica radne grupe za Poglavlje 17 - evoropska i monetarna unija, koje bi u pregovorima s EU trebalo da bude otvoreno do kraja ove godine.
Tokom tih pregovora, po njenom mišljenju, trebalo bi i da se otvori ovo pitanje.
Evropska komisija je u svom izveštaju navela da je Crna Gora jednostrano uvela evro 2002. godine.
- U slučaju napuštanja evra, crnogorski dužnosnici navode da bi se država suočila s određenim rizicima, kao što su povećana inflatorna očekivanja, pogoršanja fiskalnih disbalansa, rast sive ekonomije, smanjenje stranih direktnih investicija i recesija. Crna Gora je rekla da će težiti da ispuni kriterijume za približavanje evrozoni, da je saglasna da će se pitanje njenog korišćenja evra rešiti tokom pristupnih pregovora i da ne očekuje da će pristupiti evrozoni na datum pristupanja EU - navela je EK u jednom od ranijih izveštaja.
U Podgorici ocenjuju da gotovo da ne postoji bojazan da Crna Gora u toku pregovora o pristupanju EU dobije zahtev da ukine evro kao zvanično sredstvo plaćanja.