Dolazak Etihada promašaj: Er Srbija lošija čak i od Kroacija erlajnza
Kroacija erlajnz ima 1,7 puta veću rentabilnost po sedištu nego Er Srbija. Glavna prednost leži u enormno manjim troškovima goriva za preko tri milijarde dinara, pokazuje uporedna analiza poslovanja ekonomiste Dragovana Milićevića, piše Danas.
Imaju dobit samo zbog ogromnih državnih subvencija
Prema rečima ekonomiste Dragovana Milićevića, u 2016. godini Er Srbija je prevezla 2,6 miliona putnika ili ukupno 950 putnika po sedištu. Kroacija erlajnz je u istom periodu prevezla 1,9 miliona putnika ili oko 1.405 putnika po sedištu, čak 40 odsto više nego u našoj kompaniji.
Iako je Er Srbija u 2016. ostvarila poslovne prihode od 35 milijardi dinara, čak 14 odsto se odnosi na subvencije države koje su iznosile pet milijardi dinara. S druge strane, u poslovnim prihodima Kroacija erlajnza od 27 milijardi dinara nema ni dinara državnih subvencija.
Stečaj najveće italijanske avio-kompanije Alitalije i bankrot drugog po veličini avio-prevoznika u Nemačkoj Er Berlina imaju jedno zajedničko - manjinskog partnera, arapski Etihad. Treća evropska nacionalna avio-kompanija u kojoj Etihad ima učešće je Er Srbija, koja je u poslednje tri godine ostvarila dobit. Na prvi pogled odlična vest, ako se ne začeprka po bilansima i vidi državna subvencija od 41 miliona evra pomoću koje je ostvarena dobit od svega 900.000 evra.
Smanjuje se broj zaposlenih, a kvalitet usluge?
Pored toga srpski nacionalni avio-prevoznik je daleko zaduženiji od hrvatskog.
- Bez obzira na nastojanje srpskih vlasti da se napravi uspešna avio-kompanija, nažalost ni posle gotovo četiri godine ne ide u dobrom pravcu. Ukupne obaveze srpske avio-kompanije su gotovo 35 odsto veće od godišnje realizacije bez subvencija. I pored izdašnih subvencija države kompanija pravi negativan operativni rezultat koji bi u odsustvu istih bio 5,3 milijarde ili gotovo 19 odsto prihoda od realizacije - ističe Milićević.
Er Srbija je u ovoj godini započela racionalizaciju poslovanja, a unutar toga i smanjenje broja zaposlenih. Pitanje je kako će se to odraziti na kvalitet usluge, a zanimljivo je da su već sada troškovi zaposlenih u odnosu na prihode od prodaje Er Srbije prilično manji nego u Kroacija erlajnzu. Naime troškovi zarada u Er Srbiji su u 2016. iznosili 13,36 odsto prihoda od prodaje, dok su u Kroacija erlajnzu bili na nivou od 16,46 odsto prihoda.
S obzirom na činjenicu da je Kroacija erlajnz kao državna kompanija koja je prošla restruktuiranje, ali i dalje kuburi sa problemima efikasnija od Er Srbije sa strateškim partnerom, postavlja se pitanje opravdanosti jednog od najvećih državnih sporazuma u poslednjoj deceniji koji je za cilj imao ozdravljenje propalog JAT-a.